Artykuł sponsorowany

Transportery taśmowe na indywidualne zamówienie od firmy Janrem

Transportery taśmowe na indywidualne zamówienie od firmy Janrem

Przenośniki taśmowe są kluczowym elementem w wielu gałęziach przemysłu produkcyjnego. Nie tylko usprawniają cały proces wytwórczy, ale także wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo w miejscu pracy i ochronę produktu przed uszkodzeniem. Jedną z firm specjalizujących się w projektowaniu i produkcji urządzeń dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta jest przedsiębiorstwo Janrem.

Czym dokładnie są transportery taśmowe?

Przenośnik taśmowy to system przeznaczony do transportu ciągłego produktów z jednego obszaru do drugiego. Najczęściej ruch ten odbywa się pomiędzy różnymi poziomami linii technologicznych, dzięki czemu następuje automatyzacja procesów produkcyjnych. Za sprawą transporterów taśmowych zwiększa się więc wydajność przedsiębiorstwa, a co za tym idzie i jego konkurencyjność. Podstawową częścią tego systemu jest układ napędowy zapewniający płynną pracę transportera. Składa się on z przekładni, silników napędowych i powiązanych sprzęgieł. Cała konstrukcja opiera się zaś na wytrzymałej ramie, wyposażonej w rolki napinające i rozciągniętą między nimi taśmą, która pełni rolę nośnika. Taśma dobierana jest pod kątem specyfiki transportowanych przedmiotów, ale najczęściej wykonuje się ją z gumy lub silikonu.

Jak dobrać transporter taśmowy?

W niektórych przypadkach standardowe przenośniki produkowane seryjnie trudno jest zaadoptować do konkretnego procesu produkcyjnego. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie transportera taśmowego dopasowanego do całej linii produkcyjnej zakładu. Jak podkreśla specjalista z firmy Janrem, który na co dzień zajmuje się projektowaniem innowacyjnych maszyn przemysłowych:

Stworzenie spersonalizowanego przenośnika taśmowego zawsze poprzedzone jest dokładną analizą specyfiki danej produkcji oraz maszyn i urządzeń wchodzących w skład linii produkcyjnej. Należy dopasować nie tylko wymiary oraz kształt transportera, ale także w pełni zintegrować go z innymi urządzeniami produkcyjnymi, systemami pakującymi, etykieciarkami i skanerami. Bardzo istotna jest odpowiednia synchronizacja, tak aby przenośnik taśmowy transportował produkty w tempie odpowiadającym innym urządzeniom. Cała linia musi funkcjonować w sposób płynny, co pozwoli na osiągnięcie maksymalnej wydajności produkcji.

Podczas projektowania transporterów taśmowych należy wziąć pod uwagę także takie czynniki jak: moc silnika, prędkość pasa i jego napięcie, materiał nośnika, długość transportu, środowisko pracy (wilgotność, temperatura itp.).

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz