Artykuł sponsorowany

Transport wewnątrzzakładowy w zakładach pracy

Transport wewnątrzzakładowy w zakładach pracy

Transport wewnątrzzakładowy, jak wskazuje nazwa, odbywa się w obrębie jednego zakładu pracy. Tego rodzaju działania odbywają się wtedy, gdy przenosi się urządzenia, a nawet całe linie produkcyjne, np. ze względu na prace remontowe w miejscu, gdzie znajdowały się one wcześniej. Relokację wewnątrz zakładu można przeprowadzać ręcznie, jeżeli sprzęt jest niezbyt ciężki, lub w sposób zmechanizowany. W takiej sytuacji mogą pomóc wyspecjalizowane firmy.

 

Czym jest transport wewnątrzzakładowy?

Przenoszenie maszyn i całych linii produkcyjnych może się odbywać pomiędzy różnymi miejscami, które często są od siebie znacząco oddalone. Dzieje się tak np. wtedy, gdy zakład pracy zmienia swoją lokalizację, a co za tym idzie – musi także przenieść wszystkie urządzenia produkcyjne do nowej rzeczywistości. Jest to duże wyzwanie logistyczne.

Nieco mniej skomplikowany jest transport wewnątrzzakładowy, który – jak sugeruje jego nazwa – odbywa się w ramach tego samego zakładu pracy. W tym przypadku można go podzielić według dwóch kategorii – na transport ręczny oraz zmechanizowany, a także na transport poziomy i pionowy.

Pierwszy podział nie wymaga raczej wytłumaczenia, warto jednak wspomnieć, że relokacja maszyn przy użyciu urządzeń mechanicznych wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa i powinna być przeprowadzana przez specjalistów. 

Czym jest z kolei transport poziomy, a czym – pionowy, które stanowią podgrupy transportu zmechanizowanego?

Ten pierwszy to przenoszenie za pomocą wózków i innych pojazdów, które poruszają się po drogach wewnątrzzakładowych. Transport pionowy odbywa się za to raczej ku górze, a nie w dół. Dlatego wykonuje się go z wykorzystaniem takich pomocnych urządzeń jak suwnice, żurawie oraz inne ciężkie sprzęty służące do udźwigu.

 

Jak zorganizować wewnątrzzakładowy transport zmechanizowany?

Przenoszenie maszyn, jak mówi ekspert z firmy INTER-TECH, musi być czynnością dokładnie zaplanowaną. Cały proces relokacji musi odbywać się etapami, które zostały wcześniej starannie nakreślone. Niezbędne jest przy tym zachowanie odpowiedniego tempa, ponieważ szybkość całego przedsięwzięcia wpływa wymiernie na cały proces produkcji.

Nie powinien on trwać zbyt długo, dlatego należy zadbać, aby połączyć bezpieczeństwo relokacji z jej jednoczesnym sprawnym przebiegiem. Warto pamiętać, że transport wewnątrzzakładowy wymaga pomocy ze strony specjalistów wtedy, gdy potrzebne są w tym procesie odpowiednie maszyny. Transport ręczny można jeszcze przeprowadzić samodzielnie (choć trzeba zachować ostrożność), ale zmechanizowany trzeba już powierzyć fachowcom.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz