Artykuł sponsorowany

Transport towarów niebezpiecznych na trasach krajowych i międzynarodowych

Transport towarów niebezpiecznych na trasach krajowych i międzynarodowych

Umowa ADR to europejska umowa dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego materiałów niebezpiecznych (ADR) w 48 krajach. Jej celem jest zminimalizowanie lub ograniczenie prawdopodobieństwa zaistnienia wypadków oraz rozmiaru możliwych szkód. Przepisy umowy ADR przewidują, że każda osoba, której obowiązki dotyczą przewozu towarów niebezpiecznych musi odbyć odpowiednie przeszkolenie adekwatne do jego obowiązków i odpowiedzialności. Kto i kiedy musi się szkolić?

Kogo i kiedy szkolić?

O szkoleniach stanowiskowych ADR nie mówi się za często. Wbrew pozorom, nie dotyczą one tylko i wyłącznie kierowców. Zgodnie z przepisami umowy ADR, odpowiednie szkolenie musi przejsć każda osoba, której obowiązki i odpowiedzialność dotyczą przewozu towarów niebezpiecznych. Szkolenia muszą być oczywiście adekwatne do ponoszonej odpowiedzialności i pełnionych obowiązków. Wymóg szkolenia dotyczy więc osób takich jak pracownicy zatrudnieni przez przewoźnika lub nadawcę, pracownicy dokonujący załadunku lub rozładunku towarów niebezpiecznych, pracownicy firm spedycyjnych lub wysyłkowych. Szkolenie powinno być przeprowadzone przed podjęciem swoich obowiązków, ale w rzeczywistości odbywa się  już w trakcie pracy. Jest to zgodne z przepisami, jeśli pracownik pracuje pod bezpośrednim nadzorem osoby przeszkolonej.

Rodzaje szkolenia

Szkolenie ogólne dotyczy ogólnych wymagań zawartych w przepisach o przewozie towarów niebezpiecznych. Szkolenie stanowiskowe to instruktaż z zakresu przepisów o przewozie materiałów niebezpiecznych ściśle odpowiadający odpowiedzialności i obowiązkom pracowników. Ostatni etap to szkolenie z zakresu bezpieczeństwa, na którym pracownicy zapoznają się z zagrożeniami stwarzanymi przez towary niebezpieczne.

Kurs podstawowy ADR muszą ukończyć wszystkie osoby zajmujące się przewozem towarów niebezpiecznych. Egzamin zakończony wynikiem pozytywnym uprawnia do pracy w charakterze kierowcy ADR z wyjątkiem przewozu towarów wybuchowych (klasa 1), towarów promienitwórczych (klasa 7) i towarów niebezpiecznych w cysternach. Żeby uzyskać uprawnienia w tych trzech przypadkach, trzeba ukończyć szkolenie specjalistyczne. Każde szkolenie zakonczone jest egzeminem. Nie można  przystąpić do egzaminu specjalistycznego nie mając uprawnień w zakresie podstawowym.

Kursy ADR dzielą się również na kursy początkowe i doskonalące. W przypadku, gdy kierowca nie ma uprawnień kierowcy ADR musi ukończyć kurs początkowy. Jeśli  chce je przedłużyć, może skończyć zarówno kurs początkowy jak i tak zwany kurs doskonalący – którego zaletą jest krótszy czas trwania.

Najczęściej szkoleniem stanowiskowym ADR zajmuje się wyznaczony przez przedsiębiorstwo doradca ADR. Można też skorzystać z usług firm szkoleniowych, mających odpowiednio przeszkoloną kadrę, składającą się z doradców ADR.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz