Artykuł sponsorowany

Technologie składania materiałów do druku

Technologie składania materiałów do druku

Folder reklamowy, katalog, plakat, ulotka – to tylko kilka przykładów druków, czyli produktów poligraficznych. Tworzenie druków jest złożonym, wieloetapowym procesem, w którym biorą udział specjaliści różnych zawodów i wykorzystywane są rozmaite technologie. Przyjrzyjmy się bliżej pierwszemu etapowi produkcji poligraficznej, czyli przygotowaniu materiałów do druku.

Prepress w procesie poligraficznym

W produkcji poligraficznej możemy wyróżnić dwie główne fazy: przygotowawczą (przedprodukcyjną, Prepress) oraz produkcyjną (obejmuje druk – Press i wykończenie druku – Postpress). Prepress obejmuje operacje wykonywane przez klienta, a więc przede wszystkim przygotowanie treści druku oraz skład materiałów, który odbywa się już w drukarni. Jak to wygląda w praktyce?

Rynek druku reklamowego obecnie nie jest wystarczająco nastawiony na potrzeby klientów. Wiele mniejszych drukarni, czy raczej punktów druku, nie podejmuje się składu materiałów, a zamiast tego wymaga od klientów dostarczenia plików o konkretnych parametrach, najlepiej w nieedytowalnym formacie. Takie podejście jest dla nas niezrozumiałe. Przecież zamawiając tort w cukierni, nie trzeba załączać przepisu i składników na krem. Tak samo drukarnia nie powinna przerzucać swoich obowiązków na klienta. Dlatego w naszym zespole są specjaliści od składu, a przygotowanie druku jest nieodłączną częścią świadczonych przez nas usług – opowiada nasz rozmówca z drukarni offsetowej Grist99.

Na etapie przygotowania druku pracownicy drukarni współpracują z klientem w celu stworzenia projektu. Proces obejmuje kilka niezbędnych operacji. Pierwsza z nich polega na przygotowaniu i adiustacji redakcyjnej treści przesłanych przez klienta (teksty i grafiki). Następnie drukarnia opracowuje propozycję konstrukcji druku – rozmieszczenie tekstu  i kompozycję graficzną. W ten sposób powstaje makieta, którą klient akceptuje lub proponuje zmiany. Po przyjęciu ostatecznej wersji projektu zamówienie jest przyjmowane do realizacji. To jeszcze nie koniec prac organizacyjnych. Teraz wykonywane są operacje techniczne w drukarni, obejmujące przygotowanie form drukowych, maszyn i materiałów (wybór papierów, tuszy itd.).

Składanie materiałów do druku

Od wynalezienia druku przez Gutenberga do końca XIX wieku składem tekstów zajmowali się zecerzy. Przygotowanie do druku wymagało ręcznego układania pojedynczych czcionek (liter) oraz elementów graficznych. Jak można się domyślić, ręczny skład był niesamowicie pracochłonny i czasochłonny. Dlatego szukano rozmaitych sposobów automatyzacji; najpierw opracowano odlewarki do całych rzędów tekstu, później fotoskład i najnowszą technologię DTP.

Składanie komputerowe w systemie DTP (Desktop Publishing) jest obecnie jedyną liczącą się i masowo wykorzystywaną technologią przygotowania materiałów do druku. Skład tekstu i grafik realizowany jest za pomocą specjalistycznych programów komputerowych, dzięki którym przygotowanie projektów jest szybkie i daje możliwość wielokrotnej edycji. Skład w DTP obejmuje wiele operacji, w tym obróbkę grafik, korektę tekstu, a przede wszystkim układanie stron publikacji. Na zakończenie pracy dane zapisywane są w pliku Post Script i wreszcie przekazywane go do druku.

 

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz