Artykuł sponsorowany

Techniki usuwania obornika

Techniki usuwania obornika

Ręczne czy automatyczne? Właściciele i zarządcy nowoczesnych hodowli zwierząt nie mają wątpliwości, jaki sposób usuwania obornika wybrać. Maszyny pozwalające na szybsze i dokładniejsze sprzątanie są częścią parków maszynowych w miejscach, gdzie hoduje się bydło i trzodę. Znacznie zwiększają funkcjonalność budynku inwentarskiego, a przy tym poprawiają warunki bytowe zwierząt i podnoszą komfort pracy. Mają wpływ na ochronę środowiska naturalnego.

Nawozy naturalne, aby zachowały swoje właściwości i mogły być efektywnie wykorzystywane przez dłuższy czas, muszą być odpowiednio składowane. Po rozłożeniu i wykorzystaniu tych zasobów przychodzi czas na usuwanie obornika. To pracochłonna, lecz niezbędna czynność porządkowa, która każdego dnia zajmuje hodowcom sporo czasu. Automatyzacja tego procesu to sposób na pracę zgodną z polskimi i europejskimi standardami.

Usuwanie obornika

Usuwanie obornika to ważna codzienna czynność wykonywana w gospodarstwach zajmujących się hodowlą zwierząt. Ma bezpośredni wpływ na warunki bytowe bydła i trzody, a także wpływa na kształtowanie mikroklimatu budynku inwentarskiego oraz wartość nawozową obornika. Ze względu na istotną rolę tego procesu, każdego dnia hodowcy muszą przeznaczyć na niego nawet kilka godzin w swoim planie dnia (wszystko zależy od metrażu pomieszczenia i stopnia mechanizacji). Okazuje się, że obok żywienia i dojenia, usuwanie obornika jest jedną z najbardziej czasochłonnych czynności.  Na szczęście są znane sposoby na wsparcie codziennej pracy przedsiębiorców – poprzez automatyzację procesów porządkowych. Ci, którzy zdecydują się na modernizację zabudowań gospodarskich, mogą je doposażyć w urządzenia do automatycznego usuwania obornika, które oferuje np. firma Agrounima.

Urządzenie do automatycznego usuwania obornika

Automatyczny zgarniacz / usuwacz obornika jest przystosowany do pracy w oborach wolnostojących. Cechują go:

  • możliwość montażu na każdym podłożu, bez względu na rodzaj ścielenia,
  • możliwość produkcji i dostosowania parametrów do warunków, jakie panują w danym obiekcie inwentarskim,
  • płynna praca polegająca na zbieraniu nawozu z powierzchni i przekazywaniu go do cięgna wykonawczego,
  • możliwość stałej kontroli pracy urządzenia, wraz z opcją ręcznego zmieniania parametrów i kierunku.

Automatyczny zgarniacz / usuwacz obornika stanowi skuteczną i ekonomiczną alternatywę dla maszyn łańcuchowych, hydraulicznych lub ciągnika. Wszystkie parametry, w tym moc zasilania, rodzaj napędu, długość i szerokość oraz cykl pracy, zostały dopasowane do aktualnego zapotrzebowania oraz powierzchni pomieszczenia i uwzględniają dobrostan zwierząt hodowlanych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz