Jakie są rodzaje kombajnów?

Jakie są rodzaje kombajnów?

Kombajn zdecydowanie ułatwił pracę rolnikom. Współczesne technologie pozwalają szybko i sprawnie zebrać różnego rodzaju plony. Stoisz przed zakupem kombajnu do swojego gospodarstwa? Dowiedz się, jakie są rodzaje kombajnów i czym się różnią. Sprawdź, jaka maszyna spełni twoje potrzeby. Poznaj ceny sprzętów dostępnych obecnie na rynku.

Czym jest kombajn?

Kombajn to maszyna łącząca funkcje kilku różnych maszyn oraz narzędzi przeznaczonych do pracy w polu. Na przykład kombajn zbożowy ścina zboże, młóci, oczyszcza, a także zbiera je do przeładunku. Pierwsza maszyna przeznaczona do zbiorów została wynaleziona w 1834 roku. Wynalazek wyraźnie przyspieszył prace na roli, które jeszcze na początku XIX wymagały wiele wysiłku. Pierwsze maszyny łączyły kilka funkcji – od koszenia, przez młócenie, po oddzielanie ziaren. Kombajn to zdecydowane ułatwienie na rolników. Sprawia, że praca staje się efektywniejsza, a do jej wykonania nie potrzeba wielu osób, a także wykorzystania siły zwierząt.

Kombajny zbożowe

Kombajny zbożowe przeznaczone są przede wszystkim do koszenia i młócenia różnego rodzaju zbóż, takich jak pszenica, jęczmień, żyto, pszenżyto czy owies. Maszynę można zmodyfikować i przerobić tak, by była przystosowana do zbioru rzepaku, słonecznika, a także roślin motylkowych, np. grochu.  Na rynku dostępne są dwa rodzaje kombajnów zbożowych, które różnią zarówno konstrukcją, jak i sposobem działania. Są to kombajny do zboża:

  • Rotorowe – tego typu maszyny minimalizują uszkodzenia ziarna podczas omłotu, więc nadają się do upraw wysokiej jakości
  • Tradycyjne – sprawdzą się szczególnie na małych areałach

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj, jak wybrać najlepszy kombajn zbożowy.

Kombajny ziemniaczane

Maszyny tego typu zastąpiły mało efektywne kopaczki do ziemniaków. Kombajny ziemniaczane służą przede wszystkim do wykopywania bulw z redlin, ich oczyszczania i transportu, jednak mogą być też wykorzystane do zbioru innych warzyw, takich jak marchewka, pietruszka, burak czy cebula. Kombajny do ziemniaków można podzielić  na:

  • jedno-, dwu-, trzy-, a nawet czterorzędowe (pod względem szerokości roboczej)
  • ze zbiornikiem na bulwy i bez
  • doczepiane i samobieżne

Kombajny buraczane i inne

Maszyny do zbioru buraków pozwalają na szybkie oczyszczenie bulw z liści, wykopywanie korzeni i gromadzenie ich w zbiorniku. Wykorzystywane są do zbiorów buraków cukrowych.

Na rynku dostępne są również kombajny do zbioru roślin sadowniczych i warzyw, a także służące do siewu i sadzenia roślin i drzew owocowych. Niektóre kombajny przystosowane są też usuwania kamieni.

Kombajny małe i duże

Obecnie rolnicy najchętniej wybierają kombajny o większej wydajności, czyli 5- i 6-klawiszowe o mocy powyżej 200 KM, a rzadziej stawiają na maszyny 4-klawiszowe. Kombajny małe nie są już wystarczające, a wybór maszyn o większych gabarytach wynika ze zwiększającej się powierzchni gospodarstw rolnych. Liczy się również jakość uzyskiwanego ziarna, a także krótki sezon żniwny, który wymusza zapotrzebowanie na lepszą wydajność.

A jaki jest największy kombajn zbożowy na świecie? Obecnie jest kombajn firmy New Holland, który posiada silnik o mocy maksymalnej 652 KM, a także heder o szerokości roboczej 12,5 m oraz zbiornik ziarna którego pojemność wynosi 14 500 l.

Ile kosztuje kombajn?

Dziś ceny kombajnów kształtują się od 400 tysięcy złotych wzwyż. Jest to spory wydatek szczególnie dla mniejszych rolników, dlatego zakup należy dobrze przemyśleć i wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. jakość w stosunku do ceny, wydajność czy koszty serwisu. Osoby, których nie stać na zakup nowego sprzętu, mogą pomyśleć o nabyciu używanej maszyny. 

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz