Artykuł sponsorowany

Techniczne aspekty druku offsetowego – opłacalność i rodzaje

Techniczne aspekty druku offsetowego – opłacalność i rodzaje

Druk offsetowy nadal stanowi najpopularniejszy oraz najbardziej ekonomiczny sposób na tworzenie materiałów poligraficznych – koszt pojedynczego wydruku wykonanego w tej technice jest bardzo mały, choć zależność ta zachodzi wyłącznie przy dużych nakładach. Uruchomienie minimalnej produkcji przy wykorzystaniu druku offsetowego jest po prostu mniej opłacalne.

Dlaczego opłacalność druku offsetowego wzrasta wraz z nakładem?

Jak wiadomo, druk offsetowy świetnie nadaje się do drukowania dużej ilości materiałów poligraficznych – na przykład broszur, czasopism czy książek. Jeśli jednak planujemy mały nakład, jego opłacalność znacząco spada. O zasadzie tej możemy przeczytać w zasadzie wszędzie, jednak z czego tak naprawdę wynika…? W celu przygotowania i rozpoczęcia drukowania w technice offsetowej drukarnia – taka jak drukarnia Argi – musi wykonać szereg czynności:

  • przygotowanie kliszy,
  • naświetlenie matrycy,
  • wykonanie oddzielnych blach dla każdego pojedynczego koloru,
  • przygotowanie maszyny drukującej,
  • zadanie farby.

Wszystkie te czynności wymagają odpowiedniego nakładu pracy oraz środków, które nie są małe – wykonuje się je jednak tylko raz, przez co druk offsetowy charakteryzuje się bardzo korzystną skalowalnością. Przy druku wysokonakładowym jego opłacalność nie ma sobie równych.

Dwa rodzaje druku offsetowego: rolowy oraz arkuszowy

Druk offsetowy stanowi przemysłową odmianę druku płaskiego. W druku tego rodzaju obraz przenoszony jest na docelowe podłoże z płaskiej formy drukarskiej. Uczestniczy w tym cylinder obleczony gumą. Wyróżniamy dwa ogólne rodzaje druku offsetowego:

  • Rolowy, czyli zwojowy – to w nim drukowane są gazety, książki i magazyny, czyli wszystko, co pojawia się w dużym nakładzie. Tego rodzaju druk offsetowy wykorzystuje jedną z dwóch technik przenoszenia farby na wstęgę. Może to się odbywać na zimno – wówczas farba jest utrwalana wyłącznie przez sam proces wsiąkania w papier – lub na gorąco, gdzie farba utrwalana jest dodatkowo jeszcze przez odparowanie dzięki działaniu wysokiej temperatury.
  • Arkuszowy – w druku offsetowym z rodzaju arkuszowego stosuje się farby o wysokim stopniu lepkości, które po trafieniu na podłoże są utrwalanie poprzez wsiąkanie oraz dodatkowo przez polimeryzację. W druku arkuszowym stosuje się też farby UV, gdzie polimeryzacja zostaje zainicjowana dzięki emiterom promieniowania UV.

Oprócz dużej opłacalność w dużych nakładach druk offsetowy jest idealnym rozwiązaniem, gdy drukujemy w 1 lub 2 kolorach, a także wtedy, gdy chcemy wykorzystać kolory spoza palety CMYK – takie jak srebrny lub złoty. Dodatkowo, umożliwia on drukowanie na materiałach nietypowych, takich jak chociażby samoprzylepne papiery etykietowe lub grube kartony.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz