Materiał Partnera

Tabliczki grawerowane - na drzwi i nie tylko

Tabliczki grawerowane - na drzwi i nie tylko

Grawerstwo to jedna z najstarszych i najczęściej stosowanych metod zdobienia różnego rodzaju wyrobów – od biżuterii i drogocennych naczyń, przez broń i stemple oraz pieczątki, kończąc na doskonale znanych, spotykanych na niemal każdym kroku tabliczek informacyjnych. Jakie są ich zastosowania, właściwości i dlaczego warto się na nie zdecydować? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym tekście.

Grawerowanie kiedyś i dziś

Wraz z postępem technologii grawerstwo przeszło sporą metamorfozę. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu powszechne było wykonywanie grawerunku starymi metodami, przy użyciu rylca, którymi wykrawało się zagłębienia w powierzchni materiału – w ten sposób powstawały w nim napisy bądź rysunki. Metoda ta wymagała nie tylko dużych zdolności i cierpliwości, ale również sporo czasu. Obecnie zakłady specjalizujące się w wykonywaniu grawerunków sięgają po nowoczesne zdobycze technologii – na przemysłową skalę grawerunki wykonywane są przy pomocy specjalnych laserów, które nie tylko pozwalają znacznie przyspieszyć produkcję, ale również są niezaprzeczalnie bardziej precyzyjne, niż człowiek, są w stanie wyprodukować dowolną ilość identycznych grawerunków. Profesjonalne usługi z zakresu grawerowania laserowego znajdziemy w ofercie firmy GRAVTEC.

Tabliczki grawerowane – gdzie znajdują zastosowanie?

Tabliczki grawerowane często stosowane są w charakterze szyldów na drzwi do mieszkań, biur i gabinetów – umieszczane są na nich nazwiska i inne informacje dotyczące osób mieszkających bądź urzędujących w danym lokalu. Wykorzystuje się je również jako nośnik logo i nazwy firmy. To jednak nie wyczerpuje ich zastosowania. Bardzo często z pomocą grawerunku wykonywane są tzw. tabliczki znamionowe, czyli tabliczki stale mocowane np. do maszyn i noszące ich podstawowe dane – markę producenta, rok produkcji, numer seryjny, parametry użytkowe i wiele innych. Mogą być one również stosowane jak nośniki prostych piktogramów, np. symbolu toalet.

Właściwości tabliczek grawerowanych

We wszystkich opisanych wyżej sytuacjach można zastosować alternatywne, mniej kosztowne rozwiązania, np. użyć wyklejanych liter bądź tabliczek wypełnianych pismem ręcznym. Dlaczego warto zdecydować się jednak na tabliczki grawerowane? Przede wszystkim ze względu na ich wysoką trwałość – tabliczki grawerowane wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego znakomicie radzą sobie z czynnikami zewnętrznymi i wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Żeby je zniszczyć i sprawić, żeby znajdujące się na nich informacje były niewyraźne, potrzeba użyć ostrych narzędzi. Ponadto tabliczka grawerowana jest dużo bardziej estetyczna i bardziej reprezentatywna, niż naklejki. W niektórych sytuacjach wygląd jest bardzo ważnym czynnikiem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz