Artykuł sponsorowany

Tabela pylenia – sprawdź, co pyli o każdej porze roku

Tabela pylenia – sprawdź, co pyli o każdej porze roku

Dla alergików pylenie to zmora. Pyłki traw, kwiatów i drzew uczulają wiele osób i wywołuje objawy alergiczne, jak nieżyt nosa, kichanie, łzawienie oczu. Okres pylenia kojarzy się raczej z wiosną, bo wtedy najwięcej roślin najmocniej pyli, tymczasem okazuje się, że niemal w każdym miesiącu coś może uczulać. Przygotowaliśmy opis tabeli pylenia na cały rok.


Tabela pylenia: styczeń – marzec

W styczniu pyli leszczyna. Zaczyna zazwyczaj od trzeciej dekady miesiąca. To pierwsze drzewo, który budzi się z zimowego letargu i zaczyna pylić, jeśli tylko temperatura przekroczy pewną granicę. Leszczyna może pylić jeszcze przez luty, marzec, a nawet początek kwietnia. W styczniu stężenie pyłków w powietrzu jest niskie, w lutym i marcu średnie, w kwietniu znowu niskie. Leszczyny rosną często w parkach, na działkach, w ogrodach, lasach i sadach, a ich pylenie wykazuje się umiarkowanym znaczeniem klinicznym dla alergików. Drugie drzewo, które pyli zimą, a dokładnie w lutym, marcu i czasem na początku kwietnia to olsza. Na początku kresy pylenia i na końcu stężenie pyłków olszy jest niskie lub średnie. Jednak w samym środku – druga i trzecia dekada lutego, pierwsza i druga dekada marca, osiąga poziom wysoki. Olsze są raczej rzadko spotykane w dużych miastach. W lutym i marcu może pylić też cis, który jest często sadzony jako ozdobne drzewo w parkach miast. W marcu zaczyna pylić topola, od drugiej dekady miesiąca, kiedy stężenie jest niskie, a w trzeciej osiąga poziom średni.

Tabela pylenia: kwiecień – maj

Topola pyli dalej w kwietniu, w pierwszej i drugiej dekadzie miesiąca stężenie pyłków w powietrzu jest wysokie, potem spada do niskiego. Kwiecień to także okres pylenia brzozy, czyli drzewa, którego pyłki dominują w strefie powietrznej Polski. Stąd kwiecień to początek trudnego okresu dl alergików. Brzoza może pylic w niskim natężeniu już pod koniec marca, a przez cały kwiecień natężanie pyłków jest wysokie. Okres pylenia brzozy zależy od temperatury – im cieplej, tym wcześniej oraz regionu. Najpierw pyli w centrum i na zachodzie, a w regionach górskich, na Pomorzu i Suwalszczyźnie intensywne pylenie zaczyna się w trzecim tygodniu kwietnia i kończy z początkiem maja. W kwietniu pylą też jesion i dąb, oba drzewa w pierwszej dekadzie miesiąca wykazują średnie stężenie, a w reszcie kwietnia już wysokie stężenie pyłków. Jesion pyli tylko w marcu, dąb wykazuje aktywność jeszcze w maju, ale stężenie pyłków jest wtedy średnie, ewentualnie na początku maja może wystąpić intensywne pylenie. Pylenie jesionu i dębu ma umiarkowane znaczenie kliniczne dla chorych.  Jakby tego było mało, koniec kwietnia to początek pylenia trwa, czyli jednej z największych zmor alergików. Trawa, brzoza, bylica, a także olsza cechują się największym znaczeniem klinicznym dla chorych na alergie. Poza tym trawy są niemal wszędzie, czy to w miastach czy na wsiach i dlatego trudno uniknąć objawów związanych z ich pyleniem. Trawy pylą aż do września. W maju stężenie pyłków traw w pierwszej i drugiej dekadzie jest średnie, od trzeciej wchodzi w fazę wysoką. W maju zaczynają pylić babki, szczawy i pokrzywy, ale znaczenie kliniczne tych roślin jest małe, a stężenie pyłków w tym miesiącu niskie lub średnie, w przypadku szczaw.

Tabela pylenia: czerwiec – sierpień

Miesiące letnie to przede wszystkim wysokie stężenie pyłków traw, które utrzymuje się do drugiej dekady sierpnia włącznie. Latem pyli babka, szczaw i pokrzywa – te rośliny mają bardzo długi okres pylenia, kończący się dopiero w sierpniu dla szczawu i we wrześniu, jeśli chodzi o babkę i pokrzywę. Pokrzywa pyli intensywnie całe lato od czerwca do sierpnia. Babka nie przekracza niskiego stężenia pylenia w całym okresie, a szczaw wykazuje średnie stężenie jedynie w czerwcu i na początku lipca. W drugiej dekadzie czerwca zaczyna pylić komosa i utrzymuje ten stan do końca września, jednak w całym okresie stężenie pyłków jest niskie. Pylenie komosy ma umiarkowane znaczenie kliniczne. W lipcu zaczyna pylić bylica. To pospolity chwast, występujący w całym kraju na piasku czy nieużytkach. Dlatego znaczenie kliniczne pylenia bylicy jest wysokie. Stężenie pyłków bylicy w lipcu jest średnie, ale pod koniec miesiąca robi się wysokie i utrzymuje w tym stężeniu do drugiej dekady sierpnia, czyli akurat w czasie, gdy spada do średniego stężenie pyłków traw. Pod koniec sierpnia bylica pyli w średnim stopniu.

Tabela pylenia: wrzesień – październik

Kiedy zaczyna się jesień, niektóre rośliny jeszcze pylą. Niestety dalej utrzymuje się wtedy średnie stężenie pyłków traw – do drugiej dekady września, pod koniec spada do niskiego. Trawa przestaje pylić od października. Cały wrzesień w niskim stopniu pyli jeszcze bylica oraz babka, pokrzywa i komosa. Komosa może pylić jeszcze w pierwszej dekadzie października i jest ostatnią rośliną, która wykazuje takie zdolności. W miesiącach zimowych, od początku października do trzeciej dekady stycznia alergicy mogą odetchnąć – dosłownie i w przenośni – drzewa kwiaty oraz trawy nie pylą w tym czasie.

Tabela pylenia: grzyby i zarodniki

Poza roślinami pylić mogą też grzyby mikroskopowe z rodzaju Cladosporium oraz zarodniki z rodzaju Alternaria. Cladosporium pyli praktycznie cały rok – zaczyna w drugiej dekadzie lutego i kończy pod koniec listopada. Intensywny okres pylenia tego grzyba przypada na czas od drugiej dekady maja aż do końca września. W październiku stężenie pyłków jest średnie, w listopadzie niskie. Znaczenie kliniczne pylenia Cladosporium jest umiarkowane. Alternaria pyli trochę krócej, ale znaczenie kliniczne pylenia tego zarodnika jest wysokie. Pyłki pojawiają się z początkiem marca, w niskim natężeniu, od drugiej dekady maja jest on średnie, a od trzeciej dekady czerwca do drugiej dekady września – wysokie. Koniec września i początek października to czas średniego stężenia pyłków Alternarii. Zarodniki pylą jeszcze do pierwszej dekady listopada.

To wszystko teoria, a jej sprawdzenie w praktyce zależy od występującej w danym roku temperatury oraz tego, gdzie mieszkamy. Warto jednak mieć w domu wydrukowaną tabelę pylenia, jeśli jesteśmy alergikami. Znajdziecie ją tutaj: http://www.alergia-allegra.pl/kalendarz.html.

Źródła:

  • https://www.odetchnijspokojnie.pl/co-i-kiedy-pyli/
  • https://www.pta.med.pl/wp-content/uploads/kalendarz_zbiorczy_2017_X.pdf
Oceń artykuł (4)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz