Jak leczyć alergię na bylice?

Jak leczyć alergię na bylice?

Okres od lipca do września jest trudny dla osób, które są uczulone na pyłki bylicy. Ta niepozorna roślina, która ma także zastosowanie w lecznictwie, potrafi być silnie uczulająca. Przeczytaj, co to jest bylica. Dowiedz się, jakie są objawy alergii. Sprawdź, jakie leczenie można wdrożyć. Poznaj także jakie pożywienie może cię uczulać, jeżeli cierpisz na alergię na pyłki bylicy.

Strony www Strony www

Co to jest bylica?

Bylica jest rośliną, która należy do rodziny astrowatych. Można wyróżnić około trzystu gatunków bylicy. W Polsce gatunkiem, który występuje najczęściej, jest bylica pospolita. Roślina ma intensywny zapach. Kwitnie od lipca do września i jest wiatropylna.

Bylica pospolita ma szerokie zastosowanie lecznicze. Przykładowo wspomaga ona funkcje trawienne i korzystnie działa na wątrobę. Roślina należy jednak do obficie pylących i bardzo silnie uczulających chwastów. Często uniemożliwia ona alergikom normalne funkcjonowanie.

Pyleniu sprzyja upalna oraz sucha pogoda. W miesiącach kwitnienia na podmiejskich terenach najgorsze godziny dla alergików to 10:00 – 15:00. W centrum miasta niekorzystny czas dla uczulonych osób to 14:00 – 19:00.

Należy pamiętać, że w mieście działanie pyłków jest intensywniejsze. Silne nagrzewanie się dużych miast powoduje, że rośliny, które tam się znajdują, uczulają znacznie silniej i dłużej. Dodatkowym czynnikiem pogarszającym sytuacje alergików są zanieczyszczenia powietrza. Podrażniają one błony śluzowe, przez co alergen wnika do organizmu zdecydowanie szybciej.

Jakie są objawy alergii na bylicę?

Najczęściej uczulenia wywołują pyłki traw i brzozy. Bylica plasuje się na trzecim miejscu. Do typowych objawów alergii  na pyłki bylicy należą zapalenie błony śluzowej nosa oraz spojówek.

Mogą pojawić się także katar sienny, swędzenie nosa oraz gardła, kichanie czy zmiany skórne. Alergika mogą męczyć duszności i bóle głowy. Zaostrzona postać uczulenia może łączyć się także z bólem brzucha i reakcjami związanymi z układem pokarmowym.  Jest to bardzo dokuczliwe.

Jak się leczyć?

W okresie pylenia możliwe jest jedynie łagodzenie objawów. Kontakt z alergenem w ty czasie jest regularny, co nie pływa pozytywnie na organizm alergika. Z pomocą przychodzą leki przeciwalergiczne oraz antyhistaminowych. Pomagają one w łagodzeniu stanów zapalnych. Pamiętaj, że witamina C wzmacnia układ immunologiczny. Pomoże ona zmniejszyć podatność organizmu na uczulenie.

Kontaktu z alergenem nie można się pozbyć, ale można go ograniczyć. Warto unikać miejsc, w których rośliny pylą najmocniej. W ciągu dnia warto zrezygnować ze spaceru po łące lub wypadu na działkę. Jeżeli planujemy tego rodzaju wycieczkę, weźmy ze sobą koniecznie leki.

Możliwe jest też odczulanie na pyłki bylicy. Należy udać się do alergologa. Zaleci on terapię, która przyzwyczai organizm do alergenu. Immunoterapie najlepiej podjąć po zakończeniu pylenia. Dobrym miesiącem na rozpoczęcie terapii jest kwiecień.

Zanim terapia zostanie rozpoczęta, specjalista zaleci specjalne testy alergiczne. Testy są bezbolesne oraz nieinwazyjne. Trwają kilka minut. Dowiedz się, na czym polegają testy alergiczne.

Najczęstsze reakcje krzyżowe

Alergeny pyłku bylicy powodują odczyny krzyżowe z innymi alergenami. Często nietolerancja na pyłki bylicy łączy się z alergią na jabłko, marchew, seler, zioła – szczególnie rumianek i przyprawy. Przeczytaj, co to jest alergia krzyżowa.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz