Materiał Partnera

System ogrzewania domu – przegląd możliwości

System ogrzewania domu – przegląd możliwości

Jedną z kwestii, jakie musimy dobrze przemyśleć, jest system ogrzewania domu. Opcji jest wiele – od tych tańszych w instalacji, ale pochłaniających duże sumy podczas użytkowania do tych, których instalacja może być kosztowniejsza, ale zaoszczędzimy później na jej utrzymaniu. Nim podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy dokładnie rozważyć każdą opcję.

Tradycyjne rozwiązania

Najczęściej wybieranym sposobem ogrzewania domu są instalacje centralnego ogrzewania. To system zasilany wodą, która podgrzewana jest w kotle. Tutaj pojawia się kilka typów, które różnią się od siebie źródłem energii w kotle. Dostępne są kotły grzewcze olejowe oraz na paliwo stałe, a także kotły grzewcze gazowe.

Projektowanie instalacji wiąże się z wieloma aspektami – musimy zdecydować, czy wybieramy obieg grawitacyjny, czy pompowy? Czy instalacja będzie zabezpieczona przeponowym lub otwartym naczyniem wzbiorczym? Jak będzie prowadzona – systemem dwururowy albo jednorurowym?

Przewody instalacji CO umocowane są na stałe do ścian i stropów, co komplikuje montaż systemu. Dlatego warto zlecić go odpowiedniej firmie budowlanej, takiej jak Szutech.

Montaż kotłów na ekogroszek wiąże się z wieloma zaletami. Opał ten jest dostępny w każdym składzie – do wpływa na konkurencyjne ceny, choć wydajność instalacji zależy od jakości – materiał niskiej jakości będzie kompletnie nieopłacalny i jedynie narazi nas na dodatkowe koszty. Ekogroszek pali się długo i daje dużo ciepła przy minimalnej ilości odpadów. Materiał ten wymaga przy tym małego nakładu pracy, pozwala na optymalizację spalania, zmniejsza koszty produkcji energii cieplnej. Ogrzewania domu przy pomocy ekogroszku wiąże się również z koniecznością montażu specjalnego pieca retortowego.

Zastosowanie instalacji gazowych łączy się z wygodą. Raz uruchomiona nie wymaga doglądania, a jedynie przeglądów kotła, które wykonujemy raz w roku. Ogromną zaletą jest to, że kotły gazowe mogą służyć również do ogrzewania wody użytkowej, dzięki czemu nie potrzebujemy osobnego urządzenia w tym celu.

Kotły gazowe są przede wszystkim niezwykle wydajne – pozwala na uzyskanie dużej ilości energii z małej porcji paliwa, co znacznie obniża koszty ogrzewania.

Rozwiązania ekologiczne

Ogrzewanie domów możliwe jest także mniej konwencjonalnymi metodami. Mowa tu o systemach przyjaznych środowisku naturalnemu. W tym przypadku możemy zdecydować się na montaż kolektorów słonecznych. Jednak wygenerowana przez nie energia może być niewystarczająca. Służyć mogą jako wspomaganie dla systemu centralnego ogrzewania lub jako system ogrzewania wody użytkowej.

Pompy ciepła również służą do ogrzewania domu oraz wody. Poprzez zachodzące w niej procesy termodynamiczne przepompowuje ciepło ze źródła o niższej temperaturze do celu o temperaturze wyższej. Źródłem tym może być woda, powietrze lub grunt. Żywotność takiej pompy to nawet 20 lat przy odpowiednim jej użytkowaniu.

Opracowanie:
Dąbrowa Górnicza, Ofiar Katynia 78 e lok. 19
tel. 604 649 771
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz