Artykuł sponsorowany

Stomatopatie protetyczne i ich leczenie

Stomatopatie protetyczne i ich leczenie

Dziedzina stomatologii związana z usuwaniem ubytków zębowych dzięki implantom oraz uzupełnieniom protetycznym znacznie się rozwinęła. Dzisiaj pacjenci nie tylko mogą liczyć na bardziej wytrzymałe mostki, protezy oraz koronki, ale także na pełną opiekę dotyczącą leczenia zmian w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. W przypadku ognisk zapalnych, podrażnień czy ran wywołanych właśnie przez elementy protetyczne mowa o tzw. stomatopatiach. Jak one powstają i na czym polega ich leczenie?

Czym są stomatopatie protetyczne?

Stomatopatie protetyczne to zespół patologicznych zmian w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, które wywołane są przez uzupełnienia protetyczne. Najczęściej choroba pojawia się przy protezach całkowitych bądź częściowych, wykonanych z gorszej jakości tworzyw akrylowych. Podkreślić też warto, iż stomatopatie mogą mieć zarówno charakter zmian obiektywnych – podrażnienia, uszkodzenia nabłonka, rany itd. – jak i subiektywnych – nieprzyjemne uczucie ciała obcego w jamie ustnej itp.

Jeśli chodzi zaś o rodzaje zmian, które leczy się w ramach zdiagnozowania stomatopatii protetycznych, wyróżnić można różnego rodzaju urazy mechaniczne, infekcje o charakterze grzybiczym, wspomniane stany podrażnienia, a także przewlekłe stany zapalne.

Występowanie stomatopatii przy protezach

Stomatopatie pojawiają się nawet u 60% pacjentów, którzy noszą ruchome bądź częściowe protezy wykonane z akrylu. W dużej mierze przyczyną jest zatem uczulający lub nieodpowiednio dobrany materiał uzupełnienia protetycznego. Problemem jest także niewłaściwe użytkowanie protez w tym nieprawidłowe ich czyszczenie. Czy to jednak jedyne źródła rozwoju tejże choroby?

Zmiany błony śluzowej jamy ustnej przy protezach pojawiają się często u pacjentów geriatrycznych, onkologicznych, leczących się z powodu zagrzybienia Candidą, a także u osób z cukrzycą. Stomatopatie występują też często w przypadku schorzeń obniżających ogólną odporność organizmu, stąd leczenie wymaga interdyscyplinarnego podejścia i konsultacji zarówno ze stomatologiem, jak i innymi specjalistami. Leczenie warto jednak zaczynać w gabinetach stomatologicznych takich jak HOLIDENT. Istotne jest bowiem to, by specjalista posiadał duże doświadczenie w diagnozowaniu chorób przyzębia oraz w endodoncji i periodontologii. 

Na czym polega leczenie stomatopatii?

Leczenie stomatopatii jest bardzo złożone. Może dotyczyć zarówno wymiany podrażniających uzupełnień protetycznych, jak i może wiązać się z instruktażem dla pacjenta w zakresie prawidłowego utrzymania w czystości płytki protezy. Często leczenie wiąże się z koniecznością przyjmowania leków oraz stosowania maści. Stomatolodzy dobierają odpowiedni preparaty do płukania jamy ustnej oraz pasty do zębów. Prócz tego wielokrotnie wymagane jest konsultowanie problemu z hematologiem, diabetologiem czy onkologiem w przypadku pacjentów z nowotworami.

Coraz częściej w leczeniu stomatoaptii stosuje się różnego rodzaju środki oparte o naturalne zioła. To one mają bowiem działanie przeciwzapalne, ściągające, przeciwkrwotoczne, antyseptyczne, a także osłonowe. 

Opracowanie:
Poznań, Palacza 93/5
tel. 61 662 00 89
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz