Artykuł sponsorowany

Stacja uzdatniania wody w domu jednorodzinnym

Stacja uzdatniania wody w domu jednorodzinnym

Stacja uzdatniania wody jest przeważnie odpowiedzią na niewystarczającą jakość wody pochodzącej z sieci wodociągowej lub też przydomowej studni. Co prawda woda z wodociągów spełnia kryteria wody pitnej, niemniej jednak jej poziom twardości, zawartość różnych związków, smak i zapach mogą pozostawiać wiele do życzenia. W poniższym artykule znajdziecie kilka wskazówek przydatnych podczas wyboru stacji uzdatniania wody.

Dopasowana do potrzeb

Oferta obejmująca stacje uzdatniania wody jest dosyć szeroka. Wybór konkretnego modelu zależy głównie od problemu, jaki chcemy rozwiązać, a także źródła z jakiego pochodzi woda płynąca w domowej instalacji.

Jeszcze przed wyborem stacji uzdatniania wody warto zweryfikować te problemy. A może być ich wiele. Oprócz twardej wody i występowania wapnia oraz magnezu, które powodują powstawanie kamiennego osadu, możemy borykać się z problemem nadmiaru żelaza, manganu i amoniaku. Wiele osób ma zastrzeżenia także do barwy oraz zapachu wody.

Rodzaje stacji

Stacja do uzdatniania wody wodociągowej to urządzenie, którego zadaniem jest zmiękczenie wody. Urządzenie montuje się najczęściej na zaworze głównym zimnej wody. Tak więc zanim popłynie ona z kranu musi zostać przefiltrowana przez tzw. złoże jonowymienne, które znajduje się w uzdatniaczu. Jego zadaniem jest wymiana jonów wapnia i magnezu, które odpowiadają za powstawanie kamienia, na jony sodu. W przypadku 4-5 osobowej rodziny w zupełności wystarczy urządzenie o średniej wydajności i maksymalnym natężeniu przepływu na poziomie 2 m3/h. W przypadku domu gdzie znajdują się więcej niż 2 łazienki i mieszkają ponad 4 osoby, warto zdecydować się na stację o wyższej wydajności (ok. 2,8 m3/h). Co ciekawe zmiękczacz wody można zastosować również w bloku. W takim wypadku warto wybrać stację o nieco niższej wydajności. W zupełności wystarczy urządzenie, którego natężenie przepływu będzie wahać się w granicach 1,1-1,9 m3/h.

W przypadku filtrowania wody z własnego ujęcia wskazane jest zastosowanie urządzenia, które ma nie tylko zmiękczyć wodę, ale także obniżyć poziom żelaza, manganu i amoniaku. Powinno ono posiadać tzw. filtr multifunkcyjny, który nie tylko zmiękcza wodę, ale także usuwa z niej wymienione związki.

Walka z nieprzyjemnych zapachem

Obecność w wodzie chloru, który ma zapewnić bezpieczeństwo bakteriologiczne, powoduje powstanie specyficznego smaku i zapachu. Aby się go pozbyć konieczne jest zastosowanie odpowiedniego filtra. W ofercie firmy Instbud Sp. z o.o. znajdują się wielofunkcyjne stacje, które nie tylko filtrują, ale także poprawiają smak i zapach wody.

Rynek urządzeń do uzdatniania wody oferuje nam obecnie szeroki zakres rozwiązań, które możemy dopasować do indywidualnych potrzeb. Podstawą wyboru jest zdiagnozowanie problemu z wodą w naszej instalacji. Znając go możemy wybrać stację uzdatniania wody, która ten problem rozwiąże.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz