Artykuł sponsorowany

Kondensacyjne kotły gazowe. Czym są? Jak działają?

Kondensacyjne kotły gazowe. Czym są? Jak działają?

Kondensacyjne kotły gazowe cieszą się rosnącą popularnością, stanowiąc obowiązkowy element wyposażenia domów i mieszkań. To nadzwyczaj sprawne urządzenia, zapewniające dużą skuteczność ogrzewania, przy niskich kosztach eksploatacyjnych.

Kondensacja czyli…

Kondensacją określamy zjawisko skraplania pary wodnej, powstałej ze spalania paliwa w temperaturze >100oC. W kotłach kondensacyjnych ciepło pary podlega absorpcji i przekazaniu wodzie kotłowej. To zupełnie inaczej niż w przypadku kotłów tradycyjnych, gdzie para przedostaje się wraz ze spalinami przez komin.

Charakterystyczną cechą kondensacyjnych kotłów gazowych jest ich ponadprzeciętna wydajność. Urządzenia potrafią osiągać rezultaty na poziomie 110% (przy 95% sprawności działania kotłów tradycyjnych). Oczywiście nie oznacza to, że kotły pracują ponad stan. Przedstawione pomiary opierają się na nieco przestarzałych normach, opracowanych w momencie, gdy techniki kondensacyjne nie były rozpowszechnione, a ciepło skraplanej wody nie było uznawane za część energii, wykorzystywanej w procesie spalania.

Rodzaje kotłów

Wyróżniamy kotły wiszące jedno- i dwufunkcyjne, współpracujące z zasobnikiem c.w.u. W sprzedaży znajdziemy też kotły stojące z wbudowanym zasobnikiem. Pojemność zasobnika w kotłach jednofunkcyjnych powinna zależeć od liczy domowników. Od pojemności zasobnika jest natomiast uzależniona moc kotła, standardowo wynosząca 21-24 kW. W dobrze dobranym kotle, woda zostaje ogrzana momentalnie w zasobniku, zapewniając minimalne przerwy w ogrzewaniu wody skierowanej do instalacji c.o.

Jak wygląda sytuacja w kotłach dwufunkcyjnych? 

Ogrzewają one wodę tylko wówczas, gdy jest to wymagane. Przepływ wody przez kocioł i jej podgrzanie następuje w momencie odkręcenia zaworu z ciepłą wodą. Woda dopływająca do kranu ogrzewa się powoli – od zimnej, przez letnią aż po ciepłą – komentuje ekspert firmy KOMARPOL, prowadzącej sprzedaż gazowych kotłów kondensacyjnych oraz innych urządzeń grzewczych.

Praca kotła

Temperatura spalin opuszczających wymiennik osiąga poziom poniżej punktu rosy, jeżeli temperatura wody grzewczej powracającej z instalacji do kotła gazowego jest jak najniższa. Wraz z niższą temperaturą czynnika, obniżeniu ulega temperatura ścianek wymiennika kotła, co prowadzi do wzmożonej kondensacji pary wodnej i wzrostu pozyskanego ciepła.

W jakiej temperaturze kocioł kondensacyjny pracuje najlepiej? 

Za najbardziej ekonomiczną uchodzi temperatura w granicach 30-40°C. Oznacza to, że nowe instalacje powinny być projektowane według parametrów 60/40°C lub niższych. Kotły mogę też współpracować z instalacjami o parametrach 80/60°, które osiągają wysoki poziom grzewczy właściwie tylko w najzimniejszych dniach roku. Ponadto, nie należy skreślać starszych instalacji 90/70°C, pod warunkiem że rury i grzejniki są w dobrym stanie – opisuje ekspert KOMARPOL.

Generalnie, kotły kondensacyjne udanie współdziałają z instalacjami grzejnikowymi, a także coraz częściej stosowanym ogrzewaniem podłogowym. W przypadku grzejników, musimy pamiętać o temperaturze wody zasilającej instalację. Jeżeli jest ona niższa, powierzchnie grzejników powinny być większe, aby wydajnie oddać ciepło do pomieszczenia. Wówczas kocioł będzie nam służyć udanie i bez problemów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz