Artykuł sponsorowany

Sprawozdania finansowe spółek krok po kroku

Sprawozdania finansowe spółek krok po kroku

Obowiązkiem każdej spółki handlowej jest przygotowanie sprawozdania finansowego za ubiegły rok. Co powinno się w nim znaleźć? Kto i kiedy powinien je złożyć? Czym grozi niedopełnienie obowiązku? Mimo, że sporządzenie sprawozdania finansowego spółki warto powierzyć profesjonalistom z biur rachunkowo-księgowych, dobrze jest znać odpowiedzi na powyższe pytania.     

Większość zagadnień, związanych ze sporządzaniem sprawozdań finansowych, regulowana jest przez obowiązujące prawo, w tym przede wszystkim przez Kodeks Spółek Handlowych oraz Ustawę o rachunkowości. Przyjrzyjmy się zatem im bliżej.

Kto i kiedy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, spółki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, powinny w terminie do 6 miesięcy zatwierdzić owe sprawozdanie przez kompetentny organ, czyli zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie akcjonariuszy. Sprawozdanie finansowe przygotowywane jest przez zarząd spółki, a dokument musi zostać podpisany przez każdego członka zarządu. Powinno zostać ono przekazane do Urzędu Skarbowego oraz odpowiedniego sądu rejestrowego.

Kiedy rewident jest potrzebny?

Aby sprawozdanie finansowe podlegało zbadaniu przez rewidenta, muszą być spełnione co najmniej dwa warunki: średnia zatrudnienia na pełne etaty musi przekraczać 50 osób, przychody netto przekroczyły 5 000 000 EUR w przeliczeniu na PLN oraz jeśli suma aktywów stanowiła równowartość co najmniej 2 500 000 EUR.

Co w treści?

Sprawozdanie finansowe powinno zawierać bilans, rachunek zysków oraz strat, wprowadzenie do sprawozdania, informacje dodatkowe i wyjaśnienia. Jeśli sprawozdanie ma być badanie przez biegłego rewidenta, nie może w nim zabraknąć zestawienia zmian w kapitale własnym, rachunku przepływów pieniężnych, sprawozdania z działalności spółki, w tym jej stanu majątkowego, kierunku rozwoju czy stanu zatrudnienia. Zarówno w przypadku dużych firm, jak i małych, sporządzenie sprawozdania najlepiej polecić fachowcom, na przykład z biura rachunkowo-finansowego Kwestor, prowadzonego przez Krystynę Mazur, specjalizującego się w obsłudze małych firm. Doświadczeni księgowi przygotują dla nas także deklaracje ZUS, VAT, JPK, CIT, PIT lub poprowadzą księgowość naszej firmy.

Kary

Niezłożenie sprawozdania finansowego na czas, błędy lub nieprawidłowości w nim występujące zagrożone są wysoką karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności. Powierzmy zatem to zadanie fachowcom, aby mieć pewność, że sprawozdanie zostanie sporządzone w sposób rzetelny i zgodny ze stanem faktycznym.

Opracowanie:
Biała Podlaska, Pileckiego 32 lok. 1
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz