Artykuł sponsorowany

Sprawdzone sposoby na tanie mieszkanie

Sprawdzone sposoby na tanie mieszkanie

Tanie mieszkanie? Brzmi to niemal jak oksymoron, wszak mieszkania na sprzedaż zazwyczaj trzymają cenę. Ale przy odrobinie znajomości rynku możemy sobie pozwolić na wynalezienie bardziej atrakcyjnych cenowo od innych ofert. Czy są sprawdzone sposoby na tanie mieszkania? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Na końcową cenę zakupionego lokalu składać się będzie kilka elementów, m.in. jego powierzchnia, standard wykończenia, dodatkowe wyposażenie, rozkład, usytuowanie w budynku, ponadto stan techniczny samego budynku, zagospodarowanie najbliższej okolicy, dostępność usług i serwisów, wreszcie – położenie samej inwestycji. Odpowiednie dobranie wymienionych tu elementów może nam pomóc w obniżeniu początkowej ceny mieszkania. Od czego zacząć?

Lokalizacja

Na początek ważny, jeśli nie najważniejszy składnik ceny mieszkania – lokalizacja inwestycji. Powszechnie wiadomo, że cena lokalu rośnie wraz z atrakcyjnością terenu, na którym jest zlokalizowana. Szczególnie dobrze widać to w obrębie dużych miast i aglomeracji miejskich – ceny w ścisłym centrum i otaczających je okolicach nierzadko sięgają niebotycznych rozmiarów, co podtrzymywane jest jeszcze dodatkowo przez poszukujących mieszkań pod wynajem i do celów inwestycyjnych (np. na biura). – W ścisłym centrum ceny nieruchomości zawsze są wyższe, niż w dalej położonych dzielnicach – informuje nas ekspert z firmy deweloperskiej EKOBUD. – Dobrym sposobem na tanie mieszkanie jest poszukanie atrakcyjnej lokalizacji z dobrą siatką połączeń komunikacyjnych na obrzeżach aglomeracji lub wręcz poza jej granicami administracyjnymi – dodaje ekspert EKOBUDU. Dlatego wielu deweloperów buduje przede wszystkim w pobliżu wielkich ośrodków miejskich, gdzie cena za metr gruntu jest o wiele niższa, łatwiej jest uzyskać wszystkie zezwolenia i gdzie jednocześnie blisko jest do danej aglomeracji ze względu na dużą dostępność siatki komunikacyjnej, infrastruktury drogowej itd. Takie inwestycje (na przykład mieszkania w okolicy Warszawy) cieszą się również dużym zainteresowaniem kupujących, których kuszą cisza, brak natężenia ruchu, niewielka wspólnota oraz atrakcyjna cena mieszkań właśnie.

Budynek

Jeśli chcemy kupić tańsze mieszkanie, warto zorientować się w jakim budynku ono będzie zlokalizowane. Tu panuje prosta zasada – im większa kubatura budynku, tym niższa cena za poszczególne mieszkania. W cenie są budynki tzw. kameralne, z niewielką ilością mieszkań i wszelkimi udogodnieniami – np. podziemnym parkingiem. Dlatego szukając taniego mieszkania można wybrać budynek z dużą ilością lokali, za to z mniejszą liczbą udogodnień: zamiast miejsca w garażu wykupić po prostu miejsce parkingowe. Niestety, nie każdy deweloper przewiduje taką możliwość. Wielu deweloperów oferuje transakcję wiązaną, gdzie występuje konieczność wykupienia także miejsca w garażu. Tu sposobem może okazać się sprzedaż własnego miejsca, na przykład sąsiadowi – w ten sposób uda się obniżyć początkową cenę zakupu lokalu o cenę garażu. A może to być nawet i 30 tysięcy złotych.

Standard mieszkania

Standard mieszkania jest ostatnim elementem, który kupujący może modyfikować dla obniżenia ogólnej ceny zakupu. Jest to sprawa trudna, ale nie niemożliwa. Jak to zrobić? Ot, choćby poprzez odpowiedni dobór położenia samego mieszkania. W wysokim budynku tańsze będą mieszkania na parterze (choć tu o atrakcyjności lokalu może dodatkowo świadczyć kawałek ogródka), niższa cena to również lokale położone na ostatnich kondygnacjach inwestycji (o ile nie oferują szczególnie luksusowych warunków, a jedynie  porównywalne). Najbardziej cenę w takim budynku będą trzymać lokale położone na pierwszym, drugim i trzecim (ewentualnie czwartym) piętrze.

Kolejnym elementem będzie wybór mieszkania bez balkonu. Balkon jest wyposażeniem dodatkowym lokalu, a jego brak skutecznie obniża cenę mieszkania. Dlatego mając wybór, można wybrać lokal z niższym komfortem i zapłacić mniej. Pozostają jeszcze rozkład lokum oraz strony świata, na które wychodzą okna. Tu również jest pewna przestrzeń do obniżenia ceny: rozkładowe mieszkania będą droższe od tych z oknami wychodzącymi na jedną tylko stronę, to samo tyczy się lokali z oknami wychodzącymi na północ lub inną nienasłonecznioną stronę. Niższej ceny za metr lokalu mogą się wreszcie spodziewać użytkownicy, którzy wybiorą mieszkanie z oknami wychodzącymi na ruchliwą ulicę, linię kolejową itp.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz