Materiał Partnera

Sposób wykonania i znaczenie podbudowy pod kostkę brukową?

Sposób wykonania i znaczenie podbudowy pod kostkę brukową?

Taras, podjazd chodnik to chyba najpopularniejsze miejsca, gdzie spotykamy się z kostką brukową. Podziwiając piękne kompozycje, misterne wzory, układane z niezwykłą starannością i dokładnością, nie zastanawiamy się, jak to się dzieje, że owa układanka chodnikowa trzyma się. Otóż zawdzięczamy to podbudowie pod kostkę. Zobaczmy jak powinna wyglądać dobra podbudowa?

Kostka brukowa należy do niezwykle estetycznych i trwałych wykończeń stosowanych wokół posesji, zarówno budynków mieszkalnych, użytkowych, jak i placów parkingowych, chodników miejskich.

Co decyduje o trwałości ułożonej kostki brukowej?

Niebagatelny wpływ ma na pewno doświadczenie ekipy wykonującej prace układania kostki brukowej. Dzięki posiadanemu doświadczeniu i wiedzy merytorycznej profesjonalna firma z długoletnim stażem w tego typu zleceniach ułoży nie tylko każdy projekt, skomplikowany wzór, ale również dobierze sposób wykonania podbudowy pod kostkę.

Taką sprawdzoną firmą o ugruntowanej pozycji na rynku, która wykonuje prace brukarskie od A do Z, jest firma Rafał Czyż Golden - Bruk Podbudowa pełni funkcję stabilizującą. Prawidłowo wykonana, równomiernie przenosi obciążenia z kostki brukowej na grunt rodzimy, nawet jeśli na ułożoną powierzchnię działają duże obciążenia. Do tego zabezpiecza przed niszczącym działaniem ujemnych temperatur, a jej złe wykonanie jest najczęstszą przyczyną kolein, nierówności, zapadania się nawierzchni brukowych.

Podbudowy wykonuje się z podsypki piaskowej różnej grubości

Aby zapewnić właściwą stabilizację gruntu i ułożonej kostki stosuje się trzy zasady wykonania podbudowy pod kostkę brukową:

  1. Należy zadbać o właściwe dopasowanie grubości warstwy do planowanego obciążenia nawierzchni
  2. Odpowiednio dobrać materiał na podsypkę
  3. Poszczególne warstwy podsypki należy układać warstwami około 10 cm i zagęszczać je mechanicznie.

Grubość podbudowy zależy od obciążeń, jakim będzie podlegała kostka brukowa. Przykładowo, chodniki przeznaczone do użytku pieszego wystarczy, że będą mieć zapewnioną około 10-20 cm warstwę. Jeśli jednak bruk ma być ułożony na terenie uczęszczanym przez samochody, warstwa ta jest kilkukrotnie grubsza, sięga 25-40 cm.

Jeśli grunt jest słaby, zastosować trzeba geowłókninę

Nie jest tajemnicą, iż kostka brukowa jest kładziona na różnym gruncie, o różnej przepuszczalności wody. Chodzi o odprowadzenie gromadzącej się wody przypowierzchniowej z bezpośredniego obszaru pod kostką. W czasie mrozów zalegająca woda mogłaby rozsadzić kostkę. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu żwir, grys, tłuczeń, żużel czy mieszankę piasku i żwiru. W zależności od właściwości gruntu firma brukarska dobiera rodzaj stosowanego materiału.

Jeśli potrzebne jest zastosowanie dodatkowych warstw rozsączających oraz przy słabej spoistości gruntu rodzimego, stosuje się geowłókninę. Dzięki jej zastosowaniu poszczególne warstwy nie przemieszczają się i znacznie poprawiają zagęszczenie warstw podbudowy.

Opracowanie:
Wisła, Jawornik 37
tel. 514 339 433
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz