Artykuł sponsorowany

Specjalista ze sklepu Arpav radzi: jak dopasować siodło do konia?

Specjalista ze sklepu Arpav radzi: jak dopasować siodło do konia?

Dopasowanie siodła na konia to duże wyzwanie. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy uwzględnić takie czynniki jak: waga, wzrost, budowa końskiego grzbietu oraz poziom umiejętności jeźdźca. Jak wskazuje specjalista z firmy Arpav, zadanie jest tym trudniejsze, że w naturze nie ma symetrii. Jeżeli chcesz, aby siodło spełniało Twoje oczekiwania, skorzystaj z pomocy eksperta. Wybierz produkt, który przetrwa długie lata w niezmienionym stanie.

Siodło na konia – od czego zacząć?

Pierwsza kwestią jest ustalenie rozmiaru siedziska w odniesieniu do ogólnych parametrów wagowych jeźdźca. Rozmiary siodeł podawane są w calach. Odpowiednim wyborem dla dzieci i bardzo szczupłych osób będą modele w rozmiarze do 16.5 cala. Osoby o większej masie ciała (do 120 kg) oraz wysokie (od 175 do 190 cm) stosują siodła w rozmiarze 18 cali.

Rozmiar siedziska jest ściśle powiązany z szerokością bioder i miednicy, dlatego dobieramy go indywidualnie. Skorzystanie z pomocy eksperta jest istotne w przypadku jeźdźca o nietypowej sylwetce, np. bardzo wysokiego, a jednocześnie smukłego. Równie istotne są indywidualne upodobania. Niektórzy jeźdźcy preferują większe siodła, podczas gdy inni wolą mniejsze rozmiary. Bardzo ważnym elementem procesu decyzyjno-zakupowego jest samodzielne wytestowanie produktów i nie kierowanie się dostępną rozmiarówką

– wyjaśnia pracownik Arpav. Warto jednak pamiętać, że długość siodła nie może wychodzić poza ostatnie nieruchome żebro końskie.

Rozstaw łęku – wybieramy siodło końskie

Kolejną kwestią przy zakupie siodła jest dopasowanie rozmiaru rozstawu łęku, czyli odstępu między lewą a prawą krawędzią miejsca na wysokości końskiej łopatki. Rozstaw jest regulowany w oparciu o szczegółowe pomiary kłębu oraz indywidualną budowę grzbietu. Jak wskazuje ekspert z Arpav, każdy producent ma własną skalę pomiaru. Ostatnim krokiem jest określenie punktu ciężkości, czyli najniższego punktu w siedzisku siodła pokrywającego się z najniższym punktem grzbietu.

Opracowanie:
Gdańsk, Ziemowita 3a
tel. 58 558 20 87
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz