Artykuł sponsorowany

Spawanie rurociągów – najpopularniejsze metody spajania elementów

Spawanie rurociągów – najpopularniejsze metody spajania elementów

Rurociągi są konstrukcjami bardzo specyficznymi, gdyż długość jednego odcinka może wynosić nawet kilkaset kilometrów. O ich jakości i wytrzymałości decyduje rodzaj materiałów przeznaczonych do ich budowy, a także zastosowana technologia spajania, którego wykonywanie jest zadaniem niezwykle odpowiedzialnym i trzeba mieć olbrzymie doświadczenie, aby mu podołać.

Najpopularniejsze metody

Istnieje kilka technologii, dzięki którym możliwe jest spawanie rurociągów, czyli łączenie ich poszczególnych odcinków i elementów ze sobą. Najpopularniejsze z nich to tzw. metody TIG i MAG (MIG). W pierwszym przypadku spawanie polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego, najczęściej argonu lub helu. Gaz osłonowy chroni spoinę i elektrodę przed utlenieniem, ale nie ma wpływu na proces metalurgiczny. Łuk spawalniczy, który powstaje między nietopliwą elektrodą a materiałem spawanym, topi jego powierzchnię. W takim przypadku nie jest konieczne stosowanie materiału dodatkowego ułatwiającego spajanie. Metoda TIG sprawdza się doskonale w tworzeniu krótkich rurociągów o dosyć małej średnicy. Jest to technologia uniwersalna i zapewniająca powtarzalność spawów, którą można łączyć praktycznie wszystkie metale, gwarantująca wypełnienie wszystkich szczelin, a także trwałość i bardzo wysoką jakość i czystość spoiny. Metoda MAG (MIG) polega, podobnie jak w przypadku TIG, na spawaniu za pomocą łuku elektrycznego. Niemniej jednak tutaj wykorzystywana jest elektroda topliwa pokryta otuliną topnika. Przy spawaniu powstaje wysoka temperatura, która prowadzi do rozpadu otuliny, czemu towarzyszy wydzielanie gazu, który pełni rolę osłonową chroniącą roztopiony metal. Prace spawalnicze, w zależności od rodzaju gazów osłonowych, wykonujemy w technologii MIG, czyli w osłonie gazów obojętnych, tj. argonu lub helu, lub w technologii MAG, czyli w osłonie gazów aktywnych, tj. dwutlenku węgla. Technologia ta charakteryzuje się możliwością spawania elementów o szerokim zakresie grubości, dobrą jakością spoin i wysoką wydajnością. Należy jednak pamiętać o konieczności osłony przed wiatrem podczas spawania na otwartej przestrzeni.

Doświadczeni specjaliści poszukiwani

Wszelkie prace związane ze spawaniem różnego rodzaju elementów, konstrukcji lub rurociągów wymagają zarówno przestrzegania zasad BHP, jak również umiejętności i doświadczenia w tej dziedzinie. Tego typu usługi świadczy firma Eurorem. Zakład usług spawalniczych i remontowych z Gaszyna.  Działając nieprzerwanie od 1998 r. specjalizują się oni  w spawaniu urządzeń dozorowanych, zbiorników stałociśnieniowych, kotłów parowych i rurociągów. W zakres świadczonych usług wchodzi spawanie aluminium, miedzi, żeliwa i innych metali kolorowych. Takie zakłady jak Eurorem to wiedza, umiejętności oraz nowoczesne urządzenia i profesjonalizm, które gwarantują wysoką wytrzymałość wykonywanych instalacji, a także ich długi okres bezawaryjności.

Spawanie rurociągów jest procesem, który musi zostać wykonany z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Wszelkie niedociągnięcia i niedokładne połączenia mogą być przyczyną różnego rodzaju wypadków lub katastrof. Dlatego też dobry specjalista jest na wagę złota.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz