Artykuł sponsorowany

Spawanie metodą TIG

Spawanie metodą TIG

Spawanie jest metodą trwałego łączenia konstrukcji. Metoda TIG pozwala na przygotowanie konstrukcji ze stali wysokostopowych, stali specjalnych, stopów niklu, magnezu, tytanu, aluminium oraz metali reaktywnych i żaroodpornych. Grubość złączy wykonanych tą metodą mieści się w przedziale od dziesiątych części mm do kilkuset milimetrów. Może być prowadzone prądem stałym lub przemiennym, ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie.

Spawanie prądem stałym

Spawanie metodą TIG uzależnione jest od takich parametrów jak:

  • rodzaj i natężenie prądu,
  • napięcie łuku,
  • prędkość spawania,
  • rodzaj i natężenie przepływu gazu ochronnego,
  • rodzaj materiału i średnica elektrody niskotopliwej,
  • średnica materiału dodatkowego.

Ponadto może być prowadzone prądem stałym z biegunowością ujemną lub dodatnią. W przypadku, kiedy elektroda jest podłączona do bieguna dodatniego następuje intensywny przepływ elektronów do elektrody, a uderzenie w nadtopioną powierzchnię końcówki powoduje jej nagrzewanie. Pozwala to na ograniczenie dopuszczalnego natężenie prądu spawania. Aby podnieść wspomniane natężenie z biegunowością dodatnią elektroda musi mieć większą średnicę. W przypadku podłączenia do bieguna ujemnego średnica może być mniejsza. Ten rodzaj podłączenia stosowany jest do spawania wszystkich metali i stopów za wyjątkiem cienkich blach aluminium oraz stopów magnezu.

W przypadku spawania aluminium i magnezu koniecznie należy usunąć warstwę tlenków z powierzchni obszaru, na którym obywać się będzie spawanie. W tym przypadku wymagana jest

biegunowość dodatnia, przy której zachodzi zjawisko czyszczenia katodowego. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie prądu stałego z biegunowością ujemną, ale niezbędne jest wykonanie czyszczenia mechaniczne i chemicznego złączy przed przystąpieniem do spawania.


Spawanie prądem przemiennym

Przy stosowaniu spawania prądem przemiennym uzyskujemy gorszą stabilność łuku i pojawia się zjawisko prostowania prądu. W łuku jarzącym się w osłonie gazu obojętnego, prąd elektryczny przepływa bez problemów w kierunku z elektrody ujemnej do dodatniego przedmiotu. Jest to spowodowane wyższą temperaturą wolframy niż posiada spawany metal w jeziorku spawalniczym. Dzięki temu łatwiej emituje on elektrony. Trzeba pamiętać, że prostowanie prądu przemiennego może, doprowadzić do takiego stanu, w którym nie będzie odbywał się przepływ prądu przy dodatniej biegunowości prądu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz