Artykuł sponsorowany

Śmieciarka z załadunkiem tylnym czy bocznym?

Śmieciarka z załadunkiem tylnym czy bocznym?

Ciągły rozwój sektora wywozu odpadów determinuje wprowadzanie na rynek innowacyjnych, specjalistycznych pojazdów zajmujących się transportem nieczystości. Śmieciarki wyposażane są w coraz nowsze systemy, a ich budowa przestaje przypominać konwencjonalne rozwiązania. Czym wyróżnia się nieco rzadziej spotykany wariant bocznego załadunku odpadów i jakie korzyści wynikają z jego używania?

Tradycyjna śmieciarka

Pojazd przystosowany do wywozu nieczystości to zazwyczaj samochód ciężarowy wyposażony w specjalną zabudowę z wrzutnikiem znajdującym się w jej tylnej części. To sprawdzone, najczęściej występujące rozwiązanie, które umożliwia efektywną zbiórkę odpadów. Niekoniecznie musi jednak oznaczać urządzenie niezbyt zaawansowane technicznie. Wręcz przeciwnie, nowoczesne systemy wdrażane przez producentów pozwalają nie tylko na uzyskiwanie lepszej wydajności pracy, ale też większą wygodę dla operatorów. W ofercie firmy Ekocel Sp. z o.o. znajduje się wiele różnych typów zabudów śmieciarek z tylnym załadunkiem, które wzbogacone są o innowacyjne technologie. Pełne oświetlenie LED na odwłoku oraz kołach to wielkie udogodnienie dla kierowcy śmieciarki w trakcie manewru cofania. Istnieją również zabudowy wyposażone w specjalną kamerę, dzięki czemu wielkogabarytowym pojazdem, który może zabrać sporą ilość odpadów, manewruje się o wiele łatwiej. Zazwyczaj jednak śmieciarka z tylnym załadunkiem wymaga dodatkowo pracy personelu ładującego. Przeprowadzają oni ręczny załadunek odpadów zgromadzonych w różnego rodzaju pojemnikach, obsługują wrzutnik i nadzorują pracę śmieciarki – czynności tych nie może wykonywać kierowca, który w tym wypadku nie posiada odpowiedniej widoczności i musi pozostać w kabinie.

Załadunek boczny

Zupełnie inaczej wygląda zbieranie odpadów za pomocą śmieciarki wyposażonej w system bocznego załadunku. Wrzutnik obsługiwany jest bezpośrednio przez kierowcę za pomocą specjalistycznego joysticka. Eliminuje to konieczność zaangażowania większej liczby pracowników do obsługi tego typu śmieciarki. Zainstalowanie chwytaka to rozwiązanie umożliwiające podejmowanie pojemników ustawionych nierównolegle do krawędzi jezdni. Śmieciarka z bocznym załadunkiem jest więc znacznie bardziej ergonomiczna i prostsza w obsłudze niż jej konwencjonalny odpowiednik. Charakteryzują ją również stosunkowo niskie koszty eksploatacji, dlatego jest niezwykle ciekawym rozwiązaniem. Z pewnością sprawdzi się dobrze w obszarach, w których na manewrowanie wielkogabarytowym pojazdem nie ma zbyt wiele miejsca. Warto wiedzieć, że śmieciarka zarówno z tylnym, jak i bocznym załadunkiem może być ekologiczna i wydajna, należy jednak wybrać pojazd ze specjalistyczną zabudową oferowaną jedynie przez renomowanych producentów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz