Materiał Partnera

Skuteczna niwelacja drgań w urządzeniach przemysłowych

Skuteczna niwelacja drgań w urządzeniach przemysłowych

Praca w magazynach, firmach produkcyjnych niesie za sobą szereg zagrożeń i niebezpieczeństw związanych z używaniem różnych maszyn. Używanie znacznej części z nich, regulowane jest przepisami wewnętrznymi firm, przepisami BHP, prawem pracy oraz wymogami technologicznymi, jakie muszą spełniać maszyny, na których pracują ludzie. Jednym z takich opisywanych obszarów jest niwelacja drgań w urządzeniach przy użyciu amortyzatorów gumowo-metalowych.

Drgania mechaniczne maszyn przenoszą się do organizmu człowieka. Wywołują one negatywny wpływ bezpośrednio na poszczególne tkanki i naczynia krwionośne, a także wzbudzają  do drgań całego ciało, czy też struktury komórkowe. Stanowi to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Wpływ drgań mechanicznych na stan zdrowia

Drgania mechaniczne, jakie przedostają się do ciała przez kończyny górne, mogą wywołać:

  • Choroby naczyniowe
  • Choroby układu nerwowego
  • Choroby kostno stawowe.

Drgań mechanicznych nie da się uniknąć. Powstają one w ciągach produkcyjnych, w pojedynczych urządzeniach na skutek pracy silników maszyn o dużych mocach, często w dużych obciążeniach. Wywołane one mogą być też przez nierówności miejsca pracy, złym wyważeniem maszyn. Ratunkiem są amortyzatory gumowo-metalowe, które skutecznie tłumią drgania, ułatwiając pracę, czyniąc ją bezpieczną.

Czym są amortyzatory gumowo-metalowe?

Nowoczesne firmy zajmujące się produkcją specjalistycznych części zamiennych dla motoryzacji i przemysłu oferują bogatą ofertę niwelatorów drgań. Dodatkowo dbając o świadczenie usług na najwyższym poziomie, oferują dobór amortyzatorów przemysłowych ściśle pod dany model urządzenia, spełniając indywidualne wymogi klientów. Przykładem takiej firmy jest firma Alligator Polska sp. z o.o.

Amortyzatory gumowo-metalowe to elementy konstrukcyjne tłumiące drgania. Najczęściej wykonane są z dwóch rodzajów materiałów: metalu oraz kauczuku średniej twardości. Poza tłumieniem drgań wibroizolatory doskonale sprawdzają się przy tłumieniu hałasu. Zapewniają wysoką wytrzymałość maszyn oraz efektywnie izolują od niebezpiecznych drgań, przy czym same są niezwykle trwałe, odporne na wysokie temperatury.

Podstawowe zastosowania izolatorów drgań

Amortyzatory drgań mają szerokie zastosowanie praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Spotykane są często w silnikach, agregatach, pompach, maszynach budowlanych, urządzeniach specjalistycznych w warsztatach samochodowych, na liniach produkcyjnych.

Rodzajów amortyzatorów drgań jest wiele ze względu na różnorodność miejsc ich zastosowań. To jaki typ jest odpowiedni, zależy od typu urządzenia, w którym ma być umieszczony niwelator drgań, a także od warunków technicznych, miejsca jego pracy.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porad ekspertów i dobór indywidualny zarówno kształtu, jak i parametrów użytkowych amortyzatora drgań, dobranych do specyfiki pracy urządzenia.

Opracowanie:
Nekla, Gnieźnieńska 6
tel. 61 435 92 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz