Artykuł sponsorowany

Rozwój próchnicy i leczenie zmian chorobowych Stomatologia Bez Bólu

Rozwój próchnicy i leczenie zmian chorobowych Stomatologia Bez Bólu

Próchnica to choroba zębów, z którą przynajmniej raz w życiu do czynienia miał zapewne niemal każdy. Jej przyczyn związanych z indywidualnym stylem życia może być wiele, a rozwój może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia i utraty zębów. Profilaktyką i leczeniem próchnicy zajmują się lekarze w gabinecie Stomatologia Bez Bólu. Jak rozwija się próchnica i co ma wpływ na ten proces? Sprawdzamy w dalszej części artykułu!

Przyczyny i proces rozwoju próchnicy

Próchnica to groźna dla zębów choroba, która dotyka ogromnej części społeczeństwa w każdym wieku. Charakteryzuje się ona demineralizacją tkanek zęba, co w konsekwencji może zniszczyć zarówno wierzchnie twarde warstwy, jak i głębokie partie. Czynnikiem odpowiadającym za rozwój próchnicy są bakterie, które biorąc udział w rozkładzie pożywienia w jamie ustnej, produkują kwasy organiczne. Bakterie i resztki pożywienia tworzą na powierzchni zębów przylegający nalot, który znany jest jako płytka nazębna. Zaplanowaniem leczenia i zabiegów higienizacyjnych zajmuje się stomatolog w gabinecie Stomatologia Bez Bólu.

Rozkład cukrów związany z powstawaniem kwasów organicznych skutkuje obniżeniem naturalnego pH jamy ustnej. Konsekwencją tego jest porowatość szkliwa i pojawianie się pierwszych objawów próchnicy w postaci białych matowych plam. Uszkodzone szkliwo stanowi doskonałą drogę dla wnikania bakterii do wnętrza zęba. Jeśli nie rozpocznie się leczenia, bakterie działają dalej, niszcząc zębinę i tworząc dziury, które określa się ubytkami próchnicowymi. Dalszy rozwój choroby powoduje wnikanie próchnicy do miazgi, co może wiązać się z koniecznością jej usunięcia, czyli wdrożenia leczenia kanałowego. Przyczyn rozwoju próchnicy należy szukać przede wszystkim w trybie życia, składnikach diety oraz codziennej higienie zębów, a więcej o zapobieganiu tej chorobie w dalszej części tekstu.

Zapobieganie i leczenie próchnicy zębów

Jedną z podstaw zapobiegania próchnicy jest regularna i dokładna higiena jamy ustnej, która chroni przed odkładaniem płytki nazębnej. Warto także rozważyć rezygnację z podjadania pomiędzy posiłkami, by nie dawać bakteriom czasu na rozwój w jamie ustnej. Profesjonalnym sposobem walki z niebezpieczną płytką nazębną jest wykonywanie zabiegów z zakresu profilaktyki, takich jak skaling i piaskowanie. Z działań profilaktycznych, a także leczenia próchnicy można skorzystać w gabinecie Stomatologia Bez Bólu. Stomatologia zachowawcza specjalizuje się leczeniu zmian próchniczych i uzupełnianiu ubytków z wykorzystaniem materiałów nanohybrydowych, kompozytowych i glasjonomerowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz