Artykuł sponsorowany

Rozwód rodziców, czyli trudna sytuacja dzieci

Rozwód rodziców, czyli trudna sytuacja dzieci

Zupełny i trwały rozpad związku to jedna z głównych przyczyn orzekania rozwodu. W dzisiejszych czasach takie sytuacje zdarzają się nagminnie, bez względu na to, czy okres związku małżeńskiego trwał 20 lat czy 2 lata. Najtrudniejsze są sprawy, w których oprócz wzajemnych konfliktów między małżonkami rozgrywa się batalia o dzieci. To one najbardziej przeżywają rozstanie rodziców i są najbardziej poszkodowanymi jednostkami w procesie rozwodu. Czego dotyczą sprawy z udziałem dzieci?

Podział opieki nad dzieckiem

Rozwód rodziców, którzy mają dzieci, nieodłącznie związany jest z ustaleniem opieki nad nimi, podziału kosztów utrzymania i świadczenia alimentacyjnego. Jak wynika z opinii ekspertów z kancelarii adwokackiej Barbary Tomery, mających wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw rodzinnych, zadaniem sądu jest przede wszystkim określenie systemu władzy rodzicielskiej. Możliwych rozwiązań jest kilka, a mianowicie:

  • Władza rodzicielska przyznana zostaje obojgu rodzicom
  • Jeden z rodziców sprawuje władzę rodzicielską nad małoletnim z jednoczesnym ograniczeniem pewnych uprawnień i obowiązków drugiego rodzica względem spraw dotyczących dziecka
  • Władza rodzicielska jednego z rodziców zostaje zawieszona lub całkowicie odebrana

Orzekając rozwód Sąd musi wziąć pod uwagę więź emocjonalną pomiędzy dzieckiem a rodzicem, bazując na opinii biegłych sądowych, których zadaniem jest przeanalizowanie sytuacji z uwzględnieniem dobra dziecka, czyli korzystniejszych warunków rozwoju psychicznego i fizycznego. Wynika z tego, że ustalenie miejsca zamieszkania dziecka zależne jest od określenia sprawowanej władzy rodzicielskiej. Będzie ono mieszkało tam, gdzie przebywa jego prawny opiekun lub w przypadku braku podziału władzy rodzicielskiej tam, gdzie pobyt dziecka ma charakter stały. W Polsce, w większości przypadków opieka nad dzieckiem przyznawana jest matce. Kolejną bardzo istotną kwestię stanowi rozdzielenie opieki nad dzieckiem, jej częstotliwość  oraz charakter. Rozwód to dla pociech ogromna trauma, w związku z tym, by nie potęgować tego uczucia oraz stresu i dezorientacji, należy jasno określić terminy spotkań i czas, jaki dziecko będzie spędzało z drugim rodzicem.


Sporna kwestia alimentów

Jak powszechnie wiadomo, przebieg procesu rozwodowego zazwyczaj jest burzliwy. W wielu przypadkach wzajemne konflikty przeważają nad dobrem dziecka, a porozumienie stron czy ugoda jest wręcz niemożliwe. Jednakże po rozdzieleniu praw do opieki nad dzieckiem, konieczne jest również przyznanie mu przysługujących alimentów, kwota których pozwoli na zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka, będzie wspomagać jego rozwój czy sfinansuje opiekę zdrowotną. Wysokość alimentów musi także uwzględniać zarobki zobowiązanego do ich płacenia rodzica. Częścią wniosku o przyznanie świadczenia jest opis sytuacji finansowej wnioskodawcy oraz zbiór wydatków ponoszonych na utrzymanie dziecka. Kancelaria adwokacka Barbary Tomery pomoże w sporządzeniu niezbędnych dokumentów, dopilnuje wszystkie formalności oraz zapewni wsparcie w walce o godne życie swoje i dziecka.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz