Artykuł sponsorowany

Rozwód na pierwszej rozprawie – kiedy jest możliwy?

Rozwód na pierwszej rozprawie – kiedy jest możliwy?

Decyzja o rozwodzie nigdy nie jest prosta. Wiele osób obawia się opinii znajomych, rodziny i długotrwałego procesu w sądzie, który często odziera ze spokoju i godności dwoje kochających się niegdyś ludzi. Często jednak słyszy się o bezbolesnych rozwodach, które zakończyły się na jednej rozprawie. Czy to w ogóle możliwe? Kiedy sędzia przychyli się do takiego wniosku?

Kiedy sąd może orzec rozwód?

Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, celem postępowania rozwodowego jest zbadanie, czy między małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. Sąd sprawdza też, czy nie ma przesłanek, które uniemożliwiałyby formalne zakończenie małżeństwa. Rozwód możliwy jest wtedy, gdy dwoje ludzi nie łączy już więź fizyczna, emocjonalna i gospodarcza.

Postępowanie rozwodowe może zakończyć się ze wskazaniem osoby winnej rozpadowi małżeństwa. Tego typu sprawy rozwodowe są skomplikowane i obciążające psychicznie, ponieważ konieczne jest przedstawienie materiału dowodowego obciążającego drugą stronę. Wśród najczęstszych przyczyn rozwodu można wymienić:

  • zdradę małżeńską,
  • alkoholizm,
  • przemoc fizyczną, finansową,
  • nieuzasadnione opuszczenia małżonka,
  • rażące zaniedbania współmałżonka odnośnie prowadzenia gospodarstwa domowego i wychowywania wspólnych dzieci.

Chcąc obciążyć małżonka winą za rozpad małżeństwa, nie możemy liczyć na to, że sprawa zakończy się podczas jednego spotkania w sądzie. Jak informuje prawnik z Kancelarii Adwokackiej w Trzebnicy – taki proces może ciągnąć się latami, a przedmiotem walki między stronami często stają się wspólne dzieci lub majątek. Ponadto małżonek niewinny może starać się o alimenty na siebie.

Rozwód bez orzeczenia o winie

Na wspólny wniosek małżonków sąd może odstąpić od wskazania osoby winnej rozpadowi małżeństwa. Taki rozwód przebiega znacznie szybciej, choć też nie musi skończyć się na pierwszej rozprawie. W wielu przypadkach kwestią sporną bywa np. opieka nad małoletnimi dziećmi. Jeśli małżonkowie nie mogą dojść w tym tej sprawie do porozumienia, obowiązkiem sądu jest ustalenie wszystkich kwestii związanych z władzą rodzicielską. Sąd może również skierować małżonków na mediacje, by wspólnie z osobą bezstronną, podjęli się rozwiązania tego problemu.

Podsumowując, rozwód na pierwszej rozprawie sądowej jest możliwy tylko wtedy, gdy małżonkowie zawnioskują o brak wskazywania winnych rozpadowi małżeństwa oraz gdy osiągną oni porozumienie we wszystkich sprawach związanych z podziałem majątku i wychowywaniem małoletnich dzieci. Ponadto muszą zaistnieć wspomniane już pozytywne przesłanki rozwodowe, które pozwolą sędziemu na szybkie rozwiązanie takiej sprawy.  

Opracowanie:
Trzebnica, Bolesława Chrobrego 39
tel. 691 431 780
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz