Artykuł sponsorowany

Rozwód – jak możemy się do niego przygotować?

Rozwód – jak możemy się do niego przygotować?

Kiedy chcemy zakończyć nasze małżeństwo, powinniśmy złożyć pozew o rozwód. Jak należy go przygotować? O czym należy pamiętać? I jak wygląda postępowanie rozwodowe w sądzie? Wielu osobom starającym się o rozwód brakuje informacji na ten temat, dlatego przygotowanie się do rozprawy wiąże się dla nich z dużym stresem. Żeby uniknąć niepotrzebnych nerwów, warto przeczytać nasz artykuł.

Pierwszy krok – pozew rozwodowy

Zanim jeszcze sprawa trafi do sądu, musimy przygotować pozew rozwodowy. To bardzo ważny dokument – od niego w dużej mierze zależy to, jak będzie wyglądało całe postępowanie rozwodowe. Warto taki pozew przygotować z pomocą sprawdzonego prawnika – pomocy możemy szukać w kancelarii prawnej Magdaleny Barcikowskiej. W pozwie, skierowanym do drugiego małżonka i dostarczonym do sądu okręgowego, powinniśmy wykazać, że doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Powinno dotyczyć to zarówno strefy uczuciowej, fizycznej jak i ekonomicznej. Pamiętajmy, że sąd nie orzeknie rozwodu, jeśli uzna, że ucierpi na tym dobro dzieci, lub gdy stwierdzi, że jest to niezgodne z zasadami współżycia społecznego – na przykład wtedy, gdy jeden z małżonków jest ciężko chory. Rozwodu nie będzie też wtedy, kiedy żąda go małżonek w całości odpowiedzialny za rozpad małżeństwa, a druga strona nie wyraża na niego zgody. Za wniesienie pozwu rozwodowego sąd pobiera opłatę w wysokości 600 zł. Możliwe mogą być też dodatkowe opłaty, związane z dochodzeniem w sprawie alimentów czy podziału majątku.

Sprawa w sądzie

Zdarza się, że postępowanie rozwodowe zamyka się w trakcie jednej rozprawy, jednak nie jest to regułą. Sąd ma obowiązek przesłuchać obu małżonków. Strony mogą w toku postępowania zgłaszać dowody, także w postaci zeznań świadków. Pamiętajmy tylko, że w charakterze świadka nie może być przesłuchiwana osoba nieletnia, poniżej 13. roku życia. Jeśli to dzieci lub wnuki stron, świadkowie muszą mieć 17 lat. Zdarza się, że w trakcie postępowania rozwodowego sąd kieruje sprawę do postępowania mediacyjnego – dzieje się tak wtedy, kiedy widoczna jest szansa na utrzymanie małżeństwa, lub kiedy chce, by małżonkowie sami doszli do porozumienia w kwestiach spornych związanych z podziałem majątku czy opieką nad dziećmi. Rozstrzygnięcie sprawy rozwodowej jest wydawane w formie wyroku – sąd może określić, który z małżonków jest winny rozpadu małżeństwa, chyba, że oboje zrezygnują z orzekania o winie. Do wyroku dołączane są także rozstrzygnięcia dotyczące alimentów, władzy rodzicielskiej czy kontaktów z dziećmi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz