Artykuł sponsorowany

Rozwód – co trzeba wiedzieć przed złożeniem dokumentów rozwodowych?

Rozwód – co trzeba wiedzieć przed złożeniem dokumentów rozwodowych?

Słowo rozwód coraz częściej pada w otoczeniu wielu polskich rodzin. Rozpad małżeństwa wiąże się ze znaczącymi zmianami w życiu małżonków i ich dzieci, ale niesie za sobą wiele konsekwencji prawnych. Proces rozwodowy nie jest przyjemny dla żadnej ze stron i wymaga zaistnienia licznych przesłanek, które rozwód uznają za zasadny. W sprawnym przeprowadzeniu rozwodu pomoże adwokat Aleksandra Bury – specjalista od spraw rozwodowych, prawa rodzinnego i alimentów. 

W polskim prawodawstwie i tradycji promowana jest zasada zawarcia związku małżeńskiego na całe życie. Niestety różne sytuacje życiowe, wydarzenia losowe czy po prostu brak poczucia więzi między małżonkami może prowadzić do rozwodu. Na pewno dla żadnej ze stron nie jest to proces przyjemny, ale coraz większej liczbie małżeństw przychodzi się z problemem rozpadu związku małżeńskiego zmierzyć.

Kiedy może zostać orzeczony rozwód?

Zgodnie z art. 56 § 1 kodeksu rodzinnego rozwód może zostać orzeczony, jeśli wystąpi zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Każdy z małżonków ma ponadto prawo ubiegać się przed sądem o orzeczenie rozpadu małżeństwa. Warunkiem koniecznym jest jednak spełnienie obu wspomnianych przesłanek jednocześnie. Oznacza to, że bez ustalenia zupełnego i trwałego rozpadu związku małżeńskiego sąd nie może orzec rozwodu. W tym przypadku niewystarczające będzie udowodnienie podczas sprawy rozwodowej wystąpienia takich okoliczności jak zdrada, alkoholizm jednego z małżonków lub dowodów na stosowanie przemocy domowej. We wszystkich tych przypadkach sąd ma obowiązek zbadania, czy w danym małżeństwie prócz przedstawionych przesłanek nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Działanie to powoduje, że rozwód jest procesem rozciągniętym w czasie. Nie jest to, więc zdarzenie jednorazowe i wymaga dużej cierpliwości ze strony małżonków.

Jak złożyć wniosek rozwodowy?

Pozew o rozwód należy złożyć w wydziale cywilnym w sądzie okręgowym, w którym w ostatnim czasie małżonkowie wspólnie zamieszkiwali.  W przypadku, jeśli małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania pozew należy wnieść do sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego, czyli osoby, przeciwko której pozew jest wnoszony. W przypadku, jeśli miejsce to nie jest określone pozew wnosi się do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania powoda, czyli osoby, która wnosi pozew. 

Wniosek rozwodowy musi zawierać dokładne dane małżonków, czyli ich imiona i nazwiska, wykonywany zawód i adres zamieszkania każdej ze stron. Niezbędne jest określenie tego z czyjej winy powinien zostać ogłoszony rozwód. Możliwe jest też złożenie wniosku, w którym zaznaczamy, że sprawa ma odbyć się bez orzekania o winie. Taka informacja musi zostać uwzględniona w składanym pozwie rozwodowym. Ponadto pozew o rozwód trzeba uzasadnić. Należy wskazać przyczyny trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżonków. Opisuje się też sytuację majątkową każdej ze stron, aby w przypadku, jeśli w małżeństwie są małoletnie dzieci mogły zostać przyznane alimenty.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz