Artykuł sponsorowany

Rozpoznanie i leczenie migreny w centrum medycznym Enel-Med oddział Przyokopowa

Rozpoznanie i leczenie migreny w centrum medycznym Enel-Med oddział Przyokopowa

Centrum medyczne Enel-Med oddział Przyokopowa znajduje się w Warszawie przy ulicy Przyokopowej 31. Na terenie placówki funkcjonuje aż siedemnaście gabinetów specjalistycznych, w tym poradnia neurologiczna. Fachową pomoc znajdą tu pacjenci cierpiący na przewlekłe i uciążliwe bóle głowy. Jak diagnozuje się migrenę? Jakie leki rekomenduje się osobom, które muszą się z nią zmagać? Zapraszamy do lektury!

Czym jest migrena?

Migrena to jedna z najczęściej występujących chorób neurologicznych. Ma charakter przewlekły i dotyka 10-15% populacji. Znacznie częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Migrena charakteryzuje się silnymi napadami bólu głowy. Najczęściej jest to ból jednostronny, zlokalizowany za gałką oczną lub w skroni. Pacjenci opisują go jako pulsujący, kłujący lub ćmiący. Bólowi głowy bardzo często towarzyszy także:

  • nadwrażliwość na światło, zapachy i dźwięki,

  • nudności, a czasem i wymioty,

  • zaburzenia mowy,

  • zaburzenia czucia.

Jak informuje neurolog z centrum medycznego Enel-Med oddział Przyokopowa – Międzynarodowa Klasyfikacja Bólów Głowy ICHD-3 wyróżnia aż sześć typów migreny: migrenę bez aury, migrenę z aurą, migrenę przewlekłą, powikłaną, epizodyczną i prawdopodobną migrenę. Rozpoznanie tej jednostki chorobowej nie jest łatwe i w zasadzie opiera się objawach klinicznych zgłaszanych przez pacjenta. Od intuicji i doświadczenia specjalisty zależy więc skuteczność prowadzonej terapii. W centrum medycznym Enel-Med oddział Przyokopowa oprócz zebrania obszernego wywiadu i wykonania badania przedmiotowego, pacjenta kieruje się także na podstawowe badania laboratoryjne, badanie dna oka oraz EEG.

Jak leczy się migrenę?

Migrena nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, ale jest bardzo dokuczliwa. Uniemożliwia pacjentom normalne funkcjonowanie, pracę i realizację swoich pasji. Niestety współczesna medycyna nie zna skutecznego sposobu na całkowite wyleczenie migreny. Terapia polega głównie na łagodzeniu uciążliwych objawów i zapobieganiu kolejnym atakom poprzez odpowiednią profilaktykę, która jest indywidualna dla każdego pacjenta. U niektórych osób bóle migrenowe wywołuje stres lub określony zapach, u innych zaś głód bądź niewyspanie. Jakie leki stosuje się w łagodzeniu napadów bólu? Zwykle są to leki przeciwbólowe – paracetamol, aspiryna czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. Specjaliści z poradni neurologicznej w centrum medycznym Enel-Med oddział Przyokopowa rekomendują też leki nowej generacji – tryptany. Są dostępne na receptę i przepisuje się je pacjentom, na których nie działają preparaty wymienione wyżej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz