Materiał Partnera

Różnice między odzieżą roboczą a ochronną

Różnice między odzieżą roboczą a ochronną

Niektóre profesje wymagają tego, aby nosić specjalną odzież. Ma ona zabezpieczać przed zabrudzeniem własnej garderoby czy ewentualnymi urazami oraz obrażeniami. Wykorzystują ją pracownicy wielu branż – jest zakładana przez pracowników zakładów przemysłowych, budowlańców, a także osoby pracujące w gastronomii. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z różnicy między odzieżą roboczą a odzieżą ochronną. Na czym ona polega?

Odzież robocza – co to takiego?

Często podczas wykonywania obowiązków zawodowych pracownik zmienia odzież. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Bywa, że jego praca wiąże się z kontaktem z substancjami, które mogłyby trwale zabrudzić jego prywatną garderobę. Może on także mieć bezpośrednią styczność ze specyfikami przyśpieszającymi niszczenie tkanin i ubrań. Jednak bardzo często zdarza się, że odzież robocza jest noszona, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia produkowanych artykułów czy żywności.

Jakie elementy garderoby zaliczają do odzieży roboczej? Zależy to w dużej mierze od konkretnej branży. Są to przede wszystkim bluzy, kurtki, kamizelki, spodnie, kombinezony, rękawice, buty i czapki oraz bielizna. Jest to też odzież stosowana w gastronomii, m.in. białe obuwie ochronne ze skóry, z gumy lub z PCV, różnego rodzaju klapki, czepki jednorazowe, fartuchy robocze PCV, rękawice jednorazowe nitrylowe lub lateksowe, foliowe ochraniacze na buty.

„Odzież robocza, czyli zabezpieczająca przed czynnikami, które nie zagrażają zdrowiu i życiu pracownika, występuje również w wersji ochronnej, czyli chroniącej nie tylko przed zabrudzeniami i noszonej ze względów higienicznych, ale przede wszystkim ze względów ochronnych i zabezpieczających” – mówi ekspert z hurtowni odzieży roboczej DELTA BHP.

Czym charakteryzuje się odzież ochronna?

O tym, czym jest odzież ochronna, mówią przepisy BHP. Zgodnie z nimi jest to środek ochrony indywidualnej. Jej zadaniem jest zabezpieczanie przed groźnymi urazami, trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet przed utratą życia. Ubrania takie uzyskały odpowiednie certyfikaty, które są gwarancją ich jakości i przystosowania do pracy w trudnych warunkach. Są odporne na czynniki mechaniczne, wysokie i niskie temperatury, substancje chemiczne oraz na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego ważne jest, aby odzież ochronna spełniała rygorystyczne normy, które kwalifikują ją do wykorzystywania w określonej branży.

Odzież ochronna to kaski, gogle, obuwie, rękawice, okulary i wiele innych elementów. Nie są one jednak noszone ze względów sanitarnych czy też po to, aby wszystkie procesy technologiczne mogły przebiegać zgodnie z planem. Odzież ta ma chronić ludzkie zdrowie i życie oraz sprawiać, aby praca w wymagających warunkach była bezpieczna dla personelu. Dlatego ważne jest, aby przy wyborze odzieży, zarówno ochronnej, jak i roboczej, kierować się przede wszystkim jej jakością, efektywnością, trwałością i odpowiednim materiałem, a dopiero na końcu ceną.

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca ma obowiązek nieodpłatnie dostarczyć pracownikom zarówno odzież roboczą, jak i ochronną. Jasno wynika to z przepisów zawartych w kodeksie pracy. Niedostarczenie odzieży roboczej lub dopuszczenie pracownika do pracy bez takiej odzieży, jeśli przewidziana jest na danym stanowisku, skutkuje karą grzywny. Pracodawca może, za zgodą pracowników, dopuścić używanie przez nich własnej odzieży roboczej, spełniającej wymagania BHP. Pracownikowi wypłacany jest w takiej sytuacji ekwiwalent. W przypadku odzieży ochronnej pracodawca ma bezwzględny obowiązek jej wydania, niedopuszczalne jest w tej sytuacji wypłacanie ekwiwalentu.

Oceń artykuł (4)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz