Materiał Partnera

Rozliczenie PIT - samodzielnie czy w biurze rachunkowym?

Rozliczenie PIT - samodzielnie czy w biurze rachunkowym?

Rozliczenie się z Urzędem Skarbowym z podatku dochodowego to obowiązek każdej osoby, która zarabia pieniądze. Obowiązek ten dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Rozliczać muszą się zarówno osoby pracujące na pełen etat, jak i te, które miały zyski z innych źródeł. Czy lepiej zrobić rozliczenie PIT samodzielnie, czy powierzyć to doświadczonym pracownikom biura rachunkowego?

Samodzielne rozliczanie PIT

Rozliczanie PIT, czyli podatku dochodowego, to obowiązek przed którym nie warto się uchylać. Chociaż sprawy podatkowe mogą wydawać się zagmatwane, to warto je załatwić w terminie, aby potem nie stresować się ewentualnymi konsekwencjami. Termin na złożenie deklaracji PIT dla osób fizycznych mija zawsze 30 kwietnia. Większość osób zostawia rozliczenie na ostatnią chwilę, więc koniec kwietnia to gorący okres w Urzędach Skarbowych. Warto jednak wiedzieć o tym, że przedsiębiorca ma obowiązek przekazać PIT-11 swoim pracownikom znacznie wcześniej, więc warto od razu po otrzymaniu dokumentów rozliczyć się z fiskusem.

Samodzielnie rozliczenie możliwe jest:

  • w formie papierowej - odpowiedni PIT można wydrukować lub pobrać druk w Urzędzie Skarbowym; takie rozliczenie wymaga skupienia i wiedzy, ponieważ trzeba samodzielnie uzupełniać i policzyć wszystkie wartości;
  • przez program e-deklaracje - to rozwiązanie wprowadzono kilka lat temu, rozliczenie wypełnia się samodzielnie, ale program podlicza część wartości samodzielnie; deklarację można wysłać przez internet lub wydrukować i zanieść do urzędu samodzielnie;
  • przez system e-PIT - system wprowadzono niedawno, można online uzyskać dostęp do wypełnionej deklaracji; należy jednak sprawdzić jej poprawność i ewentualnie wpisać ulgi lub dopisać inne dochody.

Rozliczenie przy pomocy biura rachunkowego

Jak mówią nam eksperci biura księgowego Perfect Małgorzata Pawłowska, mimo że Urząd Skarbowy stara się stworzyć przyjazny system rozliczania PITów dla osób fizycznych i prawnych, to przepisy mimo wszystko są zawiłe. Szczególnie wątpliwości mogą pojawić się przy korzystaniu z ulg, zatrudnieniu w wielu miejscach czy pracy za granicą.

Powierzając swoje rozliczenie PIT doświadczonym pracownikom biura rachunkowego mamy pewność, że doskonale znają się oni na swojej pracy, a deklaracja została wypełniona zgodnie z przepisami. Co więcej, księgowi z biura rachunkowego doskonale wiedzą, jaka deklaracja powinna zostać wypełniona w przypadku danej osoby - wiele osób nie wie bowiem, jaki PIT musi uzupełnić. Biuro rachunkowe pomoże wszędzie tam, gdzie samodzielnie rozliczenie się może być kłopotliwe i pełne wątpliwości.

Opracowanie:
Cegielnia, gen. Sikorskiego 96
tel. 695 002 031
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz