Materiał Partnera

Rozliczanie podatku VAT i zaliczka na podatek dochodowy – miesięcznie czy kwartalnie?

Rozliczanie podatku VAT i zaliczka na podatek dochodowy – miesięcznie czy kwartalnie?

Przymierzasz się do prowadzenia własnej firmy i już wiesz, że będziesz rozliczać się na zasadach ogólnych, a przy tym będziesz płatnikiem podatku VAT. Przed Tobą kolejny dylemat – wybór częstotliwości rozliczeń z urzędem skarbowym. Będziesz robić to każdego miesiąca czy może co kwartał? Poznaj wady i zalety każdego z rozwiązań.

Kiedy należy składać miesięczne / kwartalne deklaracje podatkowe VAT i PIT? 

Zgodnie z przepisami każdy przedsiębiorca będący płatnikiem podatków ma obowiązek rozliczać się z urzędem skarbowym w wyznaczonych terminach. Deklarację dotyczącą zaliczek na podatek dochodowy musisz złożyć i wpłacić zaliczkę nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu / kwartale rozliczeniowym. Podobnie jest w przypadku podatku VAT  z tym, że masz czas do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu / kwartale rozliczeniowym.

Miesięczne rozliczanie VAT i PIT – plusy i minusy

Dokonywanie rozliczeń każdego miesiąca to przede wszystkim możliwość bieżącego regulowania należności wobec urzędu skarbowego. Dzięki temu, że zaliczki na podatek dochodowy oraz podatek VAT rozliczane są i wpłacane niemalże na bieżąco, ich kwoty są stosunkowo niskie (w porównaniu z rozliczeniami kwartalnymi).

Miesięczne rozliczanie podatku VAT to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, u których często pojawia się nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Dzięki temu nie musi ona czekać na zwrot podatku VAT kilka miesięcy. 

Minusem takiego rozwiązania jest jednak konieczność dopełniania formalności każdego miesiąca. Zawsze jednak możesz skorzystać ze wsparcia profesjonalnych księgowych, np. z firm takich jak Auratus Kancelaria Rachunkowo-Księgowa Sp. z o.o. Kancelaria rachunkowo-księgowa zajmuje się między innymi prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów, jak również  prowadzeniem rejestrów VAT i składaniem deklaracji do urzędów.

Kwartalne rozliczanie VAT i PIT – plusy i minusy

Składanie deklaracji oraz regulowanie należności wobec urzędu skarbowego co kwartał to przede wszystkim rzadszy kontakt z urzędnikami. Co prawda teraz istnieje możliwość składania deklaracji elektronicznie, niemniej jednak trzeba na to poświęcić czas. Traci się go jednak znacznie mniej, ponieważ deklarację należy wysłać raz na trzy miesiące.

Kolejna przewaga rozliczania kwartalnego to możliwość zachowania płynności finansowej. Jako że z uzyskanych przychodów nie trzeba od razu rozliczać podatku, taką nadwyżkę można przeznaczyć np. na uregulowanie bieżących należności, gdy kontrahent spóźnia się z opłaceniem faktury.

Kwartalne rozliczanie podatku VAT jest korzystne w przypadku przedsiębiorców, u których zawsze powstaje nadwyżka podatku należnego nad naliczonym. Wówczas termin opłacenia swojego zobowiązania wobec urzędu skarbowego zostaje przesunięta nawet o 90 dni. 

Minusem rozliczenia kwartalnego jest jednak konieczność opłacania wyższych podatków i zaliczek na podatek. Stanowią one bowiem sumę podatków i zaliczek z trzech miesięcy zaliczanych do kwartału. 

Rozliczasz VAT miesięcznie? Sprawdź, kto może przejść na rozliczanie kwartalne

Jeżeli do tej pory podatek VAT rozliczałeś w sposób miesięczny, możesz przejść na rozliczenia kwartalne. Taką możliwość mają:

  • mali podatnicy przechodzący na metodę kasową,
  • mali podatnicy pośrednicy,
  • mali podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych,
  • duzi przedsiębiorcy
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz