Artykuł sponsorowany

Rola sorbentów w usuwaniu chemikaliów

Rola sorbentów w usuwaniu chemikaliów

Nietrudno zauważyć, że świadomość ekologiczna w Polsce i na świecie wzrasta z roku na rok. Wiąże się ona z potrzebą dbania o środowisko i szukania sposobów na neutralizację szkodliwych odpadów. Firmy przemysłowe optymalizują procesy technologiczne nie tylko pod kątem wydajności, ale także generowanych przez nie zanieczyszczeń. By je zredukować, stosują nowoczesne metody, niedostępne jeszcze kilka lat temu. Jedna z nich zakłada użycie sorbentów.

Rozlane chemikalia to nie problem – sorbenty na ratunek

Groźne chemikalia mogą ulec rozlaniu na skutek wielu czynników, spośród których najczęstszym jest błąd ludzki. Każdemu przecież zdarza się od czasu do czasu coś rozlać. Jeśli jest to woda, nie ma najmniejszego problemu z jej usunięciem. Gorzej, jeśli rozlaniu ulegnie niebezpieczna substancja chemiczna. Niektóre z nich spotkamy w naszych domach – są składnikiem wielu detergentów stosowanych między innymi do sprzątania w łazience. Im większa skala wypadku tego typu, tym większe będzie miał on konsekwencje dla naszego środowiska. Rozlane do morza czy oceanu chemikalia mogą siać spustoszenie w ekosystemie. Po niekontrolowanym wycieku należy zadziałać szybko i skutecznie. Dobrą pomocą w walce z chemikaliami są sorbenty – nowoczesne środki oferowane między innymi przez firmę Labtar. Ich unikatowe właściwości pozwalają na zatrzymanie rozprzestrzeniania się groźnych substancji – sorbenty zatrzymują je w swoich porach albo na swoje powierzchni. Sorbenty niejako wchłaniają rozlane chemikalia. Najczęściej stosuje się je w celu zniwelowania zanieczyszczeń wód oraz skażeń gruntowych o mniejszej skali. Jako że sorbenty są łatwo dostępne, a ich cena nie jest wygórowana, ich znaczenie w ratownictwie chemicznym jest niezwykle duże.

Różne rodzaje sorbentów

Sorbenty mogą diametralnie różnić się między sobą. Różnice te wynikają między innymi z ich pochodzenia – sorbenty mogą być bowiem zarówno nieorganiczne jak i organiczne. Te drugie dzielimy na syntetyczne i naturalne. Sorbenty organiczne z grupy naturalnych zna każdy – należą do nich na przykład trociny, piasek oraz ścinki bawełny. Sorbenty syntetyczne to natomiast pianki polietylenowe oraz poliuretanowe. Sorbenty nieorganiczne składają się z minerałów zawartych w skruszonych skałach (takich jak skały krzemowe). Wyróżniamy także sorbenty uniwersalne, olejowe oraz chemiczne. Ich właściwy dobór do danego zastosowania ma kluczowe znaczenie w walce z niekontrolowanymi wyciekami chemikaliów – nie każdy z nich zadziała w każdej sytuacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz