Artykuł sponsorowany

Z jakich materiałów są wykonywane sztućce ekologiczne?

Z jakich materiałów są wykonywane sztućce ekologiczne?

Najważniejszą zasadą troski o środowisko jest korzystanie z przedmiotów wielokrotnego użytku i produkowanie jak najmniejszej ilości odpadów. Zdarzają się jednak takie okazje, w których jedyną możliwością jest korzystanie ze sztućców jednorazowych. Jednak wiedza na temat destruktywnego wpływu substancji składowych plastiku syntetycznego na środowisko i świadomość długiego czasu rozkładu tego tworzywa powinna skłonić do poszukiwania lepszego, ekologicznego rozwiązania. Rozwijający się rynek coraz częściej postępuje w zgodzie z naturą i stara się wytwarzać produkty nieszkodliwe dla środowiska. Jest tak również w przypadku produkcji jednorazowych opakowań, naczyń, a w tym sztućców, wykonanych z materiałów przyjaznych środowisku. Wyjaśniamy, z jakich surowców produkowane są takie sztućce i w jaki sposób wpływają na środowisko.

Sztućce drewniane

Częstą alternatywą dla plastiku jest właśnie wykorzystanie drewna. Coraz częściej można spotkać się np. z zastępowaniem plastikowych szczoteczek do zębów, właśnie drewnianymi. Podobnie w przypadku sztućców, drewno stanowi jedną z najpopularniejszych alternatyw. Często wykorzystywanym materiałem jest drewno brzozowe, które nie wymaga bielenia, dzięki czemu jest bezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i dla planety.Sztućce ekologiczne wykonane z drewna są w pełni kompostowalne, a dodatkowo wyróżniają się estetycznym wykonaniem i mogą dobrze wpasowywać się w klimat niejednego przyjęcia. Oprócz tego drewno jest materiałem neutralnym. Nie wpływa na doznania smakowe, nie zmienia aromatu i zapachu spożywanych potraw. Wbrew pozorom, sztućce ekologiczne mogą wyróżniać się również wysoką funkcjonalnością i trwałością. Są lekkie, poręczne i nadają się do spożywania zarówno potraw sypkich jak i dań gorących.

Sztućce z materiału PLA

Materiał PLA, czyli bioplastik jest tworzywem powstałym w wyniku przetworzenia surowców roślinnych. W skład sztućców z PLA wchodzą głównie wielocukry ze skrobi kukurydzianej lub trzciny cukrowej. Jest to zatem materiał w pełni naturalny i biodegradowalny i w przeciwieństwie do plastiku syntetycznego, ulega całkowitemu rozkładowi na elementy naturalne, dzięki czemu nie jest toksyczny dla środowiska. Sztućce tego typu również charakteryzują się wysoką jakością użytkowania. Są lekkie i plastyczne, nie odkształcają się i nie pękają, co przyczynia się do ich trwałości i wytrzymałości. Sztućce PLA nie wchodzą w reakcje z produktami spożywczymi, niezależnie od temperatury (wytrzymałość nawet do temperatury 80°C), dlatego tez nie mają wpływu na smak i aromat potraw. Szeroki wybór sztućców ekologicznych oferuje firma Logipack, która z dbałością o środowisko tworzy swoje produkty w oparciu o materiały biodegradowalne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz