Materiał Partnera

Rola i znaczenie skupów złomu dla gospodarki i środowiska

Rola i znaczenie skupów złomu dla gospodarki i środowiska

Skupy złomu to bardzo ważne ogniwa dla zachowania równowagi w obszarach ekologii i gospodarki. Dzięki działaniom związanym z pozyskiwaniem, bezpiecznym gromadzeniem oraz późniejszym przerobem wielu surowców, są w stanie przyczynić się do ponownego wykorzystania zasobów, co jest kluczem do efektywnej produkcji i ochrony ograniczonych złóż ziemskich.

Co to jest złom?

Złom to określenie potoczne stosowane dla opisania nieużytecznych przedmiotów wykonanych najczęściej z metalu. Są to odpady, które pomimo zakończenia swojego cyklu życia, mogą jednak stanowić bazę do odzyskania pewnych surowców i wyprodukowania zupełnie nowych artykułów. Złom to m.in. odpady takie jak blacha lub elementy karoserii samochodowej, a także metale kolorowe, w tym puszki, kable elektryczne wykonane z miedzi oraz folie. Większość z nich, o ile trafi do skupu złomu, może zostać ponownie wykorzystana.


Znaczenie skupów złomu dla gospodarki

Ograniczone surowce oraz rosnące koszty ich wydobycia sprawiają, że dużą wagę dla prawidłowego funkcjonowania wielu gałęzi przemysłu ma efektywne odzyskiwanie tworzyw dzięki recyklingowi. Ogromne znacznie ma wiele surowców stosowanych m.in. w przemysłach motoryzacyjnym, chemicznym i elektrotechnicznym. Przykładem jest platyna, która jest metalem szlachetnym w przyrodzie występującym rzadziej od złota. Jest ona stosowana m.in. w katalizatorach samochodowych, przy produkcji kwasu azotowego (nawozy) oraz w elektronice (dysk twardy), a jej znaczenie w każdej z tych dziedzin nie maleje.

Znaczenie skupów złomu dla środowiska

Skupy złomu to jednak nie tylko korzyść dla gospodarki jako metoda na odzyskanie i ponowne wykorzystanie cennych surowców, ale także oczywista wartość dla środowiska naturalnego. Materiały są w nich składowane w bezpiecznych warunkach, dzięki czemu do wód gruntowych i gleby nie przedostają się szkodliwe związki chemiczne i pierwiastki. Te z czasem mogłyby bowiem doprowadzać do fatalnych w skutkach chorób, zarówno u ludzi, jak i zwierząt, tak jak dzieje się to wtedy, gdy pozostawiane są na dzikich wysypiskach śmieci.  

Skupy zajmujące się przyjmowaniem i sprzedażą surowców wtórnych, takie jak Mobilny Skup Złomu należący do Joanny Szargęberg, pozwalają na znaczące ograniczenie marnotrawstwa poprzez recykling wielu materiałów. Chodzi przede wszystkim o stal, metale kolorowe, miedź, ołów, brąz, makulaturę, kable, a także części samochodowe. Każdy z tych surowców, jeśli zostanie poddany procesowi przetworzenia, może zostać nabyty w atrakcyjnej cenie przez podmioty produkcyjne, które ponownie zastosują je w wytwarzanych przez siebie artykułach.

Opracowanie:
Gryfice, Kamieńska 11B lok. 10
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz