Artykuł sponsorowany

Rodzaje zastosowania młotków modalnych

Rodzaje zastosowania młotków modalnych

Młotki modalne to precyzyjne narzędzia pomiarowe specjalistycznego przeznaczenia. Występują w wielu wariantach różniących się od siebie parametrami takimi jak waga, czułość, zakresy amplitud i częstotliwości, a także rozmiar i kształt. Dzięki tej różnorodności możliwe jest badanie rozmaitych grup obiektów, co ma przełożenie na sporą liczbę konkretnych zastosowań młotków modalnych.

Z użyciem tych narzędzi przeprowadza się przede wszystkim analizę modalną, czyli badanie określające właściwości dynamiczne obiektów mechanicznych. Polega ono na wprowadzeniu tych ostatnich w drgania – podczas pracy (metoda eksploatacyjna) oraz wymuszając dynamikę w sposób sztuczny (metoda eksperymentalna), co może odbywać się zarówno w trakcie eksploatacji, jak i wcześniej, na etapie konstruowania i testów laboratoryjnych.

Małe wielkie narzędzie

Młotek modalny wymusza właśnie impuls siłowy na badanym obiekcie, a występujący z nim w zestawie akcelerometr mierzy odpowiedź tego obiektu na wymuszenie. Rozwiązanie to sprawdza się nie tylko podczas eksperymentalnej analizy modalnej, ale także przy wyznaczaniu charakterystyk przejściowych i wykrywaniu ewentualnych uszkodzeń strukturalnych. Służy także do określania stanu technicznego testowanych przedmiotów.

Bez młotków modalnych, zwanych również niekiedy impulsowymi, niemożliwe byłoby przeprowadzanie badań wytrzymałościowych m.in. mostów, fundamentów czy rozmaitych maszyn. – Ich zastosowanie istotnie przyczyniło się także do rozwoju motoryzacji i odegrało niepoślednią rolę w historii lotów w kosmos – jak dowiadujemy się w firmie EC Test Systems.

Zastosowania różnego kalibru

Najmniejszymi, ważącymi zaledwie kilka gramów młotkami modalnymi o rozmiarze ołówka można badać chociażby dyski twarde, drukowane płytki lub gięte części z blachy. Nieco większe narzędzia przeznaczone są do obiektów o małej masie, takich jak na przykład lekko tłumione panele i ramy, a także cięższych, do których zaliczyć można silniki i części maszyn tudzież ramy samochodowe. Duże młotki modalne (ważące nawet po kilka kilogramów), pozwalają z kolei testować w niskich częstotliwościach wspomniane już fundamenty, jak również statki, budynki czy lokomotywy.

Oceń artykuł (4)
2.0
Komentarze
Dodaj komentarz