Artykuł sponsorowany

OKO SYSTEM T. Rezner | Kiedy warto wykonać badanie ciśnienia śródgałkowego?

OKO SYSTEM T. Rezner | Kiedy warto wykonać badanie ciśnienia śródgałkowego?

Pomiar ciśnienia śródgałkowego, czyli tonometria, to jedno z podstawowych badań okulistycznych. To właśnie dzięki odpowiedniemu ciśnieniu wewnątrz gałki ocznej zachowuje ona swój kulisty kształt. Wszelkie odstępstwa od normy świadczą o rozwijającej się chorobie, a co za tym idzie – problemach ze wzrokiem, które już wystąpiły, lub które mogą pojawić się w przyszłości. Na czym polega badanie ciśnienia śródgałkowego? Kiedy warto je przeprowadzić?

Jakie ciśnienie powinno być w oku?

Okuliści przyjmują, że prawidłowa wartość ciśnienia śródgałkowego, nie powinna być wyższa niż 10-21 mm Hg. U większości badanych pacjentów wynik pomiaru oscyluje w granicach 16 mm Hg. Warto zaznaczyć, że każda osoba ma nieco inną tolerancję na wzrost lub spadek wartości ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Wynika to z naszych indywidualnych uwarunkowań anatomicznych. Niemniej jednak, jeśli tonometria wskaże, że ciśnienie śródgałkowe wynosi powyżej 24 mm Hg, pacjent kierowany jest do dalszej diagnostyki. Dlaczego? Jak wyjaśnia specjalista z gabinetu okulistycznego i optycznego OKO SYSTEM T. REZNER w Płocku - podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej powoduje stopniowe uszkodzenie nerwu wzrokowego. Ponadto jest to jeden z objawów jaskry – jednej z najbardziej podstępnych chorób oczu. Dlatego też tak ważne jest, by każdy pacjent miał wykonaną tonometrię podczas rutynowej kontroli okulistycznej. A o czym świadczy zbyt niskie ciśnienie śródgałkowe? Zazwyczaj ma ono związek ze stanem zapalnym naczyniówki, cukrzycą lub przebytym urazem oka.

Jak wygląda pomiar ciśnienia śródgałkowego?

Choć nazwa badania może budzić niezbyt przyjemne skojarzenia, w rzeczywistości jest ono dość proste do przeprowadzenia. Na przestrzeni ostatnich lat okuliści wypracowali kilka metod pomiaru ciśnienia śródgałkowego. Najczęściej wykorzystywana technika polega na przyłożeniu tonometru do wcześniej znieczulonej rogówki. Narzędzie spłaszcza rogówkę, umożliwiając tym samym precyzyjny pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Tonometrię aplanacyjną wykonuje się w lampie szczelinowej. Popularna jest także tonometria bezkontaktowa, która jest najbardziej komfortowa dla pacjentów. Tu do pomiaru ciśnienia wykorzystywany jest podmuch powietrza. Trzeba jednak zaznaczyć, że wynik badania jest mniej dokładny niż w przypadku tonometrii aplanacyjnej. Z tego powodu tonometria bezkontaktowa stosowana jest raczej jako badanie przesiewowe.

Podsumowując, tonometria powinna być wykonywana podczas każdej kontroli okulistycznej. Regularny pomiar ciśnienia śródgałkowego zalecany jest pacjentom znajdujących się w grupie ryzyka rozwoju jaskry, cukrzycy i skarżących się na częste migreny.

Opracowanie:
Płock, 1 Maja 12 lok. 50
tel. 24 262 10 26
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz