Artykuł sponsorowany

Rodzaje szczepień psów w Lecznicy Weterynaryjnej AS

Rodzaje szczepień psów w Lecznicy Weterynaryjnej AS

Każda osoba posiadająca zwierzęcego przyjaciela doskonale wie, jak ważne jest dbanie o jego zdrowie. Podawanie odpowiedniej karmy, dbanie o nawodnienie i zapewnienie ruchu na świeżym powietrzu są elementami koniecznym do właściwego rozwoju i dobrego funkcjonowania domowych zwierząt. Ponadto w celu ochrony pupili przed niebezpiecznymi chorobami konieczne jest wykonywanie szczepień w placówkach takich jak Lecznica Weterynaryjna AS. Jakie są ich rodzaje oraz przed czym mogą uchronić zwierzęta?

Dlaczego szczepienie zwierząt jest tak ważne?

Wykonywanie profilaktycznych szczepień swoim pupilom jest bardzo ważne, ponieważ może uchronić je przed niebezpiecznymi chorobami. Dla czworonogów niektóre choroby bywają bardzo groźne i mogą powodować nieprzyjemne, a nawet śmiertelne powikłania, dlatego tak ważne jest regularne poddawanie ich szczepieniu.

Szczepienie jest zabiegiem weterynaryjnym, którego celem jest zabezpieczenie zwierzęcia właśnie przed groźnymi chorobami. W celu ochrony swojego zwierzęcia należy w zależności od rodzaju szczepionki wykonać jeden lub całą serię zastrzyków. Regularne szczepienia zwierząt są o tyle istotne, ponieważ jest to jedyny sposób na prawidłowe działanie szczepionki, która ma uchronić zwierzę przed zarażeniem.

Rodzaje szczepień zwierząt domowych

Szczepienia psów można podzielić na kilka grup, którymi są szczepienia obowiązkowe, szczepienia zasadnicze, szczepienia dodatkowe i pozostałe. W Polsce występuje tylko jedno obowiązkowe szczepienie dla psów, którym jest zastrzyk przeciwko wściekliźnie. Wykonując szczepienie przeciwko wściekliźnie powinno spełniać się kilka istotnych warunków. Przede wszystkim zastrzyk ten musi być wykonany przez lekarza weterynarii posiadającego odpowiednie uprawnienia, którego znajdziemy np. w Lecznicy Weterynaryjnej AS w Olsztynie. Pierwszy zastrzyk pies powinien otrzymać w wieku powyżej trzech miesięcy. Wszyscy właściciele tych czworonogów powinni wiedzieć, że szczepienie to należy wykonywać regularnie raz do roku. Po wykonaniu szczepionki weterynarz ma obowiązek wystawić odpowiednie zaświadczenie zawierające datę ważności szczepienia. Właściciel ma obowiązek dopilnowania, aby kolejne szczepienie odbyło się przed upływem wyznaczonego terminu.

Szczepienia zasadnicze nie są obowiązkowe, jednak warto je podać zwierzęciu. Należą do nich przede wszystkim szczepienia na parwowirozę i nosówkę. Choroby te są bardzo rozpowszechniane wśród zwierząt, jednak nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Zastrzyki przeciwko tym chorobom wykonuje się między piątym, a szóstym tygodniem życia psa.

Szczepienia dodatkowe to te, które lekarz weterynarii zaleca w sytuacji, gdy wymaga tego stan zdrowia lub prowadzony tryb życia zwierzęcia. Zastrzyki często wykonywane są właśnie w związku z genetycznym prawdopodobieństwem wystąpienia chorób i schorzeń, a także w sytuacji, gdy w otoczeniu, w którym przebywa zwierze istnieje zwiększone ryzyko zachorowania, np. w terenie opanowanym przez kleszcze. Do tego typu szczepień dodatkowych zalicza się głównie zastrzyk przeciwko boreliozie oraz leptospirozie.

Szczepienia przeciwko groźnym schorzeniom zwierząt są jedynym rozwiązaniem, aby pupile były zdrowe i nie zaraziły się chorobami występującymi w otoczeniu. Decydując się na wykonanie szczepień swojemu pupilowi warto wykonać je w dobrym gabinecie weterynaryjnym. Dzięki temu otrzyma się pewność, że zwierzę zostanie odpowiednio przebadane, a szczepienie przebiegło prawidłowo.

Kiedy należy udać się z pupilem do Lecznicy Weterynaryjnej AS?

Regularne wizyty w Lecznicy Weterynaryjnej AS to kluczowy element zapewnienia zdrowia i dobrej kondycji zwierząt domowych. Przede wszystkim, należy pamiętać o corocznych badaniach profilaktycznych, podczas których weterynarz ocenia stan zdrowia zwierzęcia i wykonuje podstawowe badania diagnostyczne. Oprócz tego warto zwracać uwagę na zmiany w zachowaniu i apetycie zwierzęcia, które mogą świadczyć o chorobie lub dyskomforcie. Trzeba uważać także na takie symptomy jak – problemy z oddawaniem kału, częste drapanie się, wymioty, biegunka czy apatia. Wizyta w Lecznicy Weterynaryjnej AS jest również konieczna w przypadku urazu lub nagłego zachorowania pupila.

Opracowanie:
Olsztyn, Świerkowa 37
tel. 89 523 74 31
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać