Materiał Partnera

Czekolada szkodzi psom

Czekolada szkodzi psom

Psy to nasi przyjaciele, domownicy i wierni towarzysze. Rzadko umiemy odmówić im czegokolwiek, zwłaszcza gdy patrzą na nas swoimi smutnymi oczami. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie podawać im czekolady.

Czym karmić psa?

Każdy, kto mieszka z psem dobrze wie, że ich miłość do jedzenia wygrywa z rozsądkiem, manierami czy posłuszeństwem wobec właściciela. Otwarta lodówka stanowi dla domowego czworonoga największą radość i wprawia w duże podniecenie. Podobną reakcję wywołuje kawałek sera czy wędliny, który spadnie komuś przypadkiem ze stołu. Zapach i widok jedzenia innego niż granulowane chrupki czy galaretowata psia karma nie pozostawia obojętnym żadnego „Azora”. Większość z nas choć raz dała się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowała smaczny kąsek swojemu pupilowi. Ale weterynarze są zgodni co do tego, że karmienie psa resztkami ze stołu może być niebezpieczne.

Odpowiednie żywienie jest jednym z ważniejszych aspektów opieki nad psem. Aby funkcjonować prawidłowo, pies potrzebuje w swojej diecie takich składników, jak białka – odpowiadające za budowę ciała, węglowodany – źródło energii, tłuszcze – odpowiadające za zdrowy wygląd skóry i włosów, witaminy i minerały – potrzebne do określonych reakcji chemicznych w organizmie, wypełniaczy – pomagających w trawieniu i funkcjonowaniu jelit oraz wody – potrzebnej do wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Tego wszystkiego nie zapewnią resztki ze stołu, dlatego chcąc dbać o zdrowie i kondycję naszego pupila powinniśmy podawać mu wysokiej jakości karmę. Najlepiej, jeśli kupimy ją w sklepie z artykułami dla zwierząt.

Niebezpieczna czekolada

Spośród wszystkich artykułów spożywczych, które – bądź w wyniku incydentalnej słabości właściciela, czy wyjątkowego sprytu psa – znajdą się jednak w pysku czworonoga, kilka jest wyjątkowo niebezpiecznych. Są to np. kości drobiowe, rodzynki, cebula, a przede wszystkim – czekolada. Czekolada i kakao zawierają teobrominę, która jest wchłaniana bardzo wolno, a następnie przetwarzana przez wątrobę do toksycznych produktów, które szkodliwie wpływają na układ pokarmowy, mózg i serce psa. Przy niedużej dawce najczęściej występują łagodne objawy zatrucia, przy dawce dwa razy wyższej niż zwykle pojawiają się groźne dla zdrowia objawy kardiologiczne i neurologiczne. Dla niedużego psa spożycie 1/2 tabliczki gorzkiej czekolady może być trujące. Jeśli zaobserwujemy u naszego pupila objawy żołądkowo-jelitowe, nadmierne pobudzenie i niepokój, przyspieszone oddychanie, wzmożoną pracę serca, drżenie i sztywność mięśni, należy zgłosić się do weterynarza. W zaufanej i profesjonalnej klinice, takiej jak np. Lecznica weterynaryjna w Olsztynie oferująca natychmiastową pomoc opartą na trafnej diagnozie poprzedzonej badaniami i konsultacją z dietetykiem, nasze zwierzę szybko dojdzie do siebie. Istotna jest jednak wyjątkowo szybka reakcja na zły stan zwierzęcia, bowiem zatrucie czekoladą może dla psa skończyć się nawet śmiercią.

Opracowanie:
Olsztyn, Świerkowa 37
tel. 89 523 74 31
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz