Artykuł sponsorowany

Rodzaje surowców wtórnych

Rodzaje surowców wtórnych

Dbałość o przyszłe pokolenia wiąże się z przywiązywaniem coraz większej wagi do ekologii. Segregacja śmieci i recykling doskonale działają na środowisko. Niektóre odpady mogą leżeć na wysypiskach nawet setki lat, lecz podstawowe pytanie brzmi: po co do tego doprowadzać, skoro można te surowce odzyskać? Dzięki temu będą one wykorzystane ponownie. A jakie wyróżniamy rodzaje surowców wtórnych?

Znaczenie surowców wtórnych

Surowce wtórne to zużyte produkty i odpady poprodukcyjne, które mogą zostać ponownie wykorzystane po przejściu dobrze Ci znanego procesu recyklingu. Istotne jest to, że w jego efekcie nie muszą powstać dokładnie takie same produkty. Puszka po smakowym napoju nie musi znowu stać się puszką – może być zupełnie innym artykułem codziennego użytku.

Recykling jest zbawieniem dla planety. Koszty wyprodukowania sztucznych tworzyw czy też jednej tony papieru to ogromne obciążenie dla środowiska naturalnego. Chyba nie zastanawiasz się jeszcze nad tym, jak istotną rolę odgrywa tutaj przetwarzanie surowców wtórnych. Nie tylko ogranicza gigantyczne koszty produkcji, ale też zbawiennie działa na przyrodę.

Jak mówią eksperci z firmy Menesiak, do właściwego zagospodarowania surowców wtórnych niezbędna jest odpowiednia przestrzeń magazynowa, w której się je gromadzi, a następnie poddaje dalszej obróbce. Równie ważną rolę odgrywa sprzęt, który zajmuje się klasyfikacją poszczególnych materiałów, a również kontenery przygotowane do przyjęcia powstałych surowców wtórnych. To właśnie firmy tego typu zajmują się ratowaniem planety od destrukcyjnego oddziaływania śmieci i z powodzeniem prowadzą proces recyklingu od wielu lat.

Rodzaje surowców wtórnych

Surowców wtórnych jest cała gama. Mówi się jednak, że ich cztery główne kategorie to:

  • metale (ze szczególnym uwzględnieniem aluminium),
  • makulatura,
  • szkło,
  • tworzywa sztuczne.

Pozostałe surowce to drewno i tekstylia. Najczęściej spotykanymi surowcami wtórnymi są jednak metale. Nie chodzi tylko o puszki, konserwy lub kapsle. Do tej kategorii zalicza się również np. odpady z piłowania i toczenia żelaza. Osobno klasyfikowane są też te powstałe podczas obróbki metali nieżelaznych.

W skład szklanych odpadów wchodzą głównie butelki i słoiki, szklane opakowania po lekach i kosmetykach. Inne kody mają odpady z budów, remontów oraz z mechanicznej obróbki odpadów.

Zagospodarowanie surowców wtórnych jest niezwykle ważne dla środowiska. Jeśli masz firmę i nie wiesz, jak pozbyć się poprodukcyjnych odpadów, postaw na współpracę ze specjalną firmą, która zajmie się ich zagospodarowaniem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz