Materiał Partnera

Rodzaje sufitów podwieszanych i ich zastosowanie

Rodzaje sufitów podwieszanych i ich zastosowanie

Początkowo sufity podwieszane były montowane w biurach, aby łatwo ukryć wszelkiego rodzaju instalację oraz aby obniżyć koszty ogrzewania zmniejszając pomieszczenie. Obecnie takie rozwiązanie stało się bardzo popularne w mieszkaniach czy domach i służy też jako element do rozmieszczenia oświetlenia czy zamontowania ozdobnych wzorów. Projektanci znaleźli sposób na połączenie funkcjonalności z designem wykorzystując przy tym sufity podwieszane.

Główne funkcje sufitu podwieszanego

Sufit podwieszany to lekka konstrukcja znajdująca się poniżej stropu. Zazwyczaj zostaje wykonany za pomocą aluminiowych profili i płyt kartonowo-gipsowych. Pełni funkcję dodatkowej przestrzeni technicznej pod stropem, maskuje elementy instalacji bądź kabli oraz umożliwia efektowny montaż oświetlenia. Może też być piękną dekoracją w salonie. Sufit podwieszany zakryje nierówności na tynku, ale też może znakomicie podzielić przestrzeń pomieszczania. W takich miejscach chętnie umieszcza się oświetlenie punktowe, belki świetlówkowe lub taśmy z oświetleniem LED. Jeśli pomieszczenie jest za wysokie, podwieszany sufit je obniży, a jeśli wydaje się za niskie, sufit należy podwiesić tylko przy ścianach i od razu staje się wyższe. Pamiętajmy, że im niższe pomieszczenie tym mniejsze wydatki na ogrzewanie oraz poprawia to akustykę wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość stworzenia kilku poziomów w jednym dużym pomieszczeniu. Świetnie się to sprawdzi w otwartej przestrzeni dziennej, która możemy podzielić na strefy właśnie za pomocą sufitów różnej wysokości. Najlepiej jeśli otwarta kuchnia będzie najwyższą strefą, wówczas wszystkie opary z gotowania oraz zapachy pozostaną w kuchni zgodnie z zasadą, że ciepłe powietrze unosi się w górę. Nieco niżej powinna znajdować się jadalnia, a salon może być najniższym pomieszczeniem. Sufity podwieszane doskonale sprawdzają się też jako wygłuszenie.

Rodzaje sufitów podwieszanych

Sufit podwieszany można podzielić ze względu na materiał lub rodzaj stelażu. W tym pierwszym wyróżnia się sufity gipsowo-kartonowe, mineralne twarde i miękkie, metalowe i drewniane. Każdy z tych materiałów jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych i w różnych fakturach. Przykładowo: przy płytach drewnianych do wyboru mamy powierzchnie gładkie, perforowane, pokryte laminatem lub fornirem z różnych gatunków drzew. Możemy też wyróżnić typy sufitów podwieszanych według rodzaju stelaża, który wykonany może być z aluminium, tworzywa lub drewna. Na przykład na metalowym rusztowaniu sufitu można dodatkowo rozłożyć izolację cieplną ( np. wełnę mineralną) lub akustyczną. Najczęściej jednak sufity podwieszane powstają z płyt kartonowo-gipsowych, które ze względu na zastosowanie można podzielić na zwykłe płyty G-K koloru białego ( nadają się do pomieszczeń suchych takich jak salon, korytarz, sypialnia, hol), wodoodporne płyty G-K koloru zielonego ( są odporne na wilgoć i nadają się kuchni, łazienki i pralni), gięte i elastyczne płyty G-K ( do tworzenia fantazyjnych kształtów sufitów). W zależności od rodzaju sufitu podwieszanego, jaki wybierzemy do naszego mieszkania, warto w tym celu zatrudnić profesjonalną firmę Anrem Andrzej Chruszczyk.

Opracowanie:
Międzywodzie, Westerplatte 29
tel. 665 831 320
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz