Artykuł sponsorowany

Dach od A do Z – od więźby po wykończenie

Dach od A do Z – od więźby po wykończenie

Dach to najważniejszy element konstrukcyjny każdego budynku. Musi być solidny, szczelny i estetyczny – w końcu to on często nadaje charakteru całej budowli. Jak przebiega budowa dachu? Na co musimy szczególnie uważać? I jaki jest koszt wzniesienia dachu na standardowym domu jednorodzinnym? W naszym artykule przedstawiamy wszystkie etapy budowy dachu – krok po kroku.

Projekt i konstrukcja

Pierwszym etapem budowy dachu jest oczywiście przygotowanie odpowiedniego projektu. Muszą się w nim znaleźć informacje o kształcie dachu, położeniu okien, kątach nachylenia, rozmieszczeniu krokwi i sposobach ich łączenia. Na tym etapie trzeba też określić typ pokrycia dachowego. Należy pamiętać, że im bardziej skomplikowany dach, tym droższe jest jego wykonanie. W przypadku dachów o dużej liczbie załamań nie możemy wykorzystać taniej blachodachówki – konieczne będzie zastosowanie ceramicznych dachówek małoformatowych, które łatwiej dostosować do różnych krzywizn konstrukcji. Dobrze wykonany projekt dachu pozwoli nam wyliczyć, ile drewna konstrukcyjnego będziemy potrzebować na wykonanie więźby. Więźba to drewniana konstrukcja, na której opiera się cały nasz dach, dlatego też jej wykonanie koniecznie trzeba zlecić fachowcom. Często więźby wykonuje się w tartakach, ale lepiej sprawdzi się profesjonalna ekipa budowlana, specjalizująca się w budowie dachów.

Zatrudniamy dobrze wykwalifikowaną kadrę z dużym doświadczeniem oraz odpowiednimi uprawnieniami do wykonywania całego zakresu robót dachowych i wykończeniowych. Dzięki temu gwarantujemy przystępne ceny i solidnie wykonane usługi. Wystawiamy długoletnie gwarancje na swoje prace. Nasza oferta to usługi najwyższej klasy. Na podstawie swoich doświadczeń stawiamy przede wszystkim na rozwiązania nowoczesne, energooszczędne, gwarantujące bezpieczeństwo i zdrowie, a zarazem możliwie tanie – mówi właściciel firmy Dach-Decker. Budowa domów od podstaw, rozbudowy. Eliasz Waldemar

Foliowanie – w trosce o szczelność

Kiedy więźba jest gotowa, przychodzi czas na foliowanie. Folia dachowa ma zapewnić szczelność całej konstrukcji dachowej. Folia przymocowywana jest do więźby najczęściej przy pomocy zszywek. Kiedy jest już zamontowana, przychodzi czas na łacenie – mocowanie długich deseczek na krokwiach pokrytych wcześniej folią. Odpowiednie zamontowanie tych deseczek jest bardzo ważne – musi zapewniać właściwą wentylację. Zanim zabierzemy się do rozkładania pokrycia dachowego, trzeba jeszcze zamontować rynny, okapy i okna dachowe – wszystkie ważne elementy, które mają zostać umieszczone na dachu.

Pokrycie dachowe

Na koniec fachowcy, którzy budują nasz dach, zajmują się rozłożeniem pokrycia dachowego, dobranego zgodnie z projektem. Najpopularniejsze pokrycia dachowe to dachówka ceramiczna – najładniejsza, ale też dość droga, dachówka betonowa lub blachodachówka – dość tania, ale mniej efektowna. Kiedy dach jest już skończony, możemy zabrać się za ocieplenie poddasza. Cena za wykonanie metra kwadratowego dachu zależy od projektu i użytych materiałów – waha się od 150 do nawet 300 zł. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz