Materiał Partnera

Rodzaje materiałów budowlanych

Rodzaje materiałów budowlanych

Powstawanie nowoczesnych budynków użyteczności publicznej, domów jednorodzinnych czy innych przeróżnych obiektów nie mogłoby się odbyć bez specjalnego budulca, czyli po prostu materiałów budowlanych. Na przestrzeni wieków zmieniały się one wraz z rozwojem zastosowanych technologii. Jakie materiały budowlane wyróżniamy obecnie oraz z czym możemy spotkać się podczas budowy domu jednorodzinnego.

Co możemy określić materiałem budowlanym?

Krótko mówiąc, są to przedmioty służące do budowania, które umożliwiają stawianie trwałych, bezpiecznych budynków lub naprawę już istniejących. Materiały budowlane dzieli się ze względu na przeznaczenie, rodzaj tworzywa oraz zastosowanie. Ze względu na przeznaczenie materiały budowlane dzieli się na konstrukcyjne, izolacyjne oraz instalacyjne. Rodzaj tworzywa to po prostu określenie czy jest to beton czy drewno itp. Ze względu na zastosowanie dzielą się na materiały budowlane ścienne, stropowe oraz dachowe. Planując budowę domu polecamy skorzystanie z usług firmy PHU Materbud Rafał Dyduch, która zajmuje się między innymi sprzedażą materiałów budowlanych.

Typy materiałów budowlanych ze względu na rodzaj tworzywa

  • Beton - najpopularniejszy materiał budowlany, trudno wyobrazić sobie miejsce budowy bez tego materiału. Beton ma niezwykle szerokie zastosowanie. Możemy go użyć zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Swoją uniwersalność zawdzięcza temu, że produkowane są różne podrodzaje betonu. Jedne gwarantują większą trwałość, a inne szybciej schną. Ponadto beton stosuje się także często jako forma dekoracji.

  • Kamień - najczęściej z kamienia wykonuje się posadzki, które są stale w modzie. Kamień również służy jako element dekoracyjny, na przykład w postaci płytek na ścianie.

  • Drewno - ten surowiec cieszy się popularnością od zarania dziejów. Budynki wykonane z drewna są bardzo atrakcyjne oraz oryginalne. Z tego względu coraz częściej wiele osób decyduje się zrezygnować budowę domu na rzecz domu z drewna. Wbrew pozorom, nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo, chociaż wiele osób uważa, że są bardzo podatne na podpalenia oraz mniej trwałe od tych ceglanych. Ponadto drewno może posłużyć także jako surowiec do wykończenia schodów czy okien.

  • Ceramika - surowiec ten odporny jest na ogień, dzięki czemu wykorzystywany jest tam gdzie istnieje ryzyko zapalenia czy panujących wysokich temperatur, przykładowo do produkcji osłon OSC. Posiada także dużą zdolność do akumulacji ciepła.

  • Metale - jest to niezwykle szeroka grupa materiałów, które możemy spotkać między innymi w instalacjach grzewczych.

Opracowanie:
Orzesze, Bukowa 6D
tel. 664 415 631
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz