Artykuł sponsorowany

Rodzaje badań wózków widłowych i jak się do nich przygotować

Rodzaje badań wózków widłowych i jak się do nich przygotować

Wózki widłowe, tak jak inne pojazdy muszą podlegać kontroli, by nie stwarzać zagrożenia dla ich kierowców, jak i innych pracowników firmy. Pozwoli ona także wyłapać, które z części będzie trzeba wymienić, zanim wózek w kluczowym momencie przestanie działać. Jakie badania są przeprowadzane i kto jest za nie odpowiedzialny?

Kontrola wózków widłowych

Wózek widłowy posiada własny napęd silnikowy. Używany jest głównie w magazynach i dużych przedsiębiorstwach do ustawiania towarów na regałach czy przenoszenia ich do transportu. Są to pojazdy mniej skomplikowane, niż samochody, ale również mogące stwarzać niebezpieczeństwo, gdy są źle eksploatowane. Do wykrycia ewentualnych wad lub zapobieżenia im przeprowadzane są badania wózków widłowych. Za ich kontrolę odpowiedzialny jest Urząd Dozoru Technicznego (UDT), który również dopuszcza wózki widłowe do pracy.

Badania przeprowadza się w obecności konserwatora i operatora danego wózka widłowego o odpowiednich do tego uprawnieniach, a także osoby, która go eksploatuje.

Badania okresowe

Badania okresowe wózka widłowego przeprowadza się w terminach określonych dla konkretnego urządzenia. Sprawdzają, czy wózek widłowy nie jest uszkodzony w sposób wpływający na bezpieczną eksploatację teraz i w przyszłości, czy wykonano poprzednie zalecenia, jeśli takowe istniały oraz czy pojazd posiada odpowiednie napisy ostrzegawcze i urządzenia zabezpieczające i ochronne. Badanie przeprowadzane jest poprzez oględziny, a także próbę funkcjonowania urządzenia w wersji montażowej z obciążeniem.

Inspektor Urzędu Dozoru Technicznego może odmówić badania, jeśli wózek widłowy będzie źle przygotowany. Nie zgodzi się na nie prawdopodobnie, gdy w przedsiębiorstwie panują niekomfortowe warunki oświetleniowe, cieplne lub związane z oparami czy groźne dla zdrowia przez szkodliwe czynniki środowiska pracy.

Badania doraźne kontrolne

Jeśli urządzenie ma dozór ograniczony, trzeba przeprowadzać badania kontrolne. Sprawdza się poprawę w stosunku do stanu poprzedniego, a także inne kwestie jak w badaniu ogólnym.

Do tych i innych badań pojazdy może przygotować za nas przedsiębiorstwo Pro-lift Jacek Sokołowski. Gdy badanie wykaże nieprawidłowość albo nakaże wymianę części, będziemy mogli u nich zakupić stosowny element, a także serwisować wózek widłowy.

Badania eksploatacyjne

Badania eksploatacyjne mają na celu potwierdzenie, że modernizacja pojazdu pozostały bez wpływu na jego działanie. To eksploatujący składa wniosek o jego przeprowadzenie, aby mieć pewność, że pojazd jest bezpieczny. W tym wypadku przeprowadza się standardową kontrolę, która ma na celu ustalenie, czy zmiany nie wpłynęły negatywnie na funkcjonowanie wózka widłowego.

Badania poawaryjne

Gdy wózek widłowy ulegnie wypadkowi lub uszkodzeniu, ustala się jego przyczyny i formułuje wnioski z oględzin. To eksploatujący powinien poprosić Urząd Dozoru Technicznego o kontrolę, która ustala, w jakim zakresie zostanie przeprowadzane badanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz