Materiał Partnera

Remont elewacji – jaki materiał wykończeniowy warto wybrać?

Remont elewacji – jaki materiał wykończeniowy warto wybrać?

Wygląd ścian zewnętrznych jest wizytówką naszego domu. Są one jednak najbardziej narażone na działanie wszelkich warunków atmosferycznych. Solidnie wykonana elewacja posłuży nam przez wiele lat, choć to naturalne, że z czasem będzie wymagać remontu. To dobra okazja do wyboru nowych materiałów wykończeniowych, które odświeżą wizerunek naszego budynku.

Tynk elewacyjny

Na rynku znajdziemy bardzo dużo produktów gotowych od razu do nałożenia. Jeśli nasz dom jest ocieplony za pomocą styropianu, jednym z lepszych rozwiązań będzie tynk akrylowy, które charakteryzuje wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się nieestetycznych plam pleśni lub grzybów. Podobne właściwości mają produkty silikonowe z tą różnicą, że nadają się do aplikacji na wełnę mineralną dzięki paroprzepuszczalności. Ponadto ich powierzchnia sprawia, że zanieczyszczenia same spływają wraz z wodą, co stanowi dodatkowy atut w utrzymaniu czystości ścian zewnętrznych. Na półkach sklepowych można także spotkać artykuły silikatowe, jednak nie mają wielu zalet poza przepuszczalnością pary wodnej oraz odpornością na grzyby bądź glony. Ponadto decydując się na tynkowanie elewacji, istotny jest wybór koloru produktu. Obecnie najbardziej modne są jasne i jak najbardziej naturalne wykończenia ścian zewnętrznych. Poza tym niezbyt ciemne kolory szybciej zachowają swoją barwę, a także nie doprowadzą do naprężeń termicznych.

Naturalne drewno

Zyskują coraz większą popularność ze względu na zainteresowanie domami drewnianymi. Ponadto jest to rozwiązanie dla zwolenników klasyki oraz naturalnych materiałów budowlanych. Najlepiej do tego celu nadaje się sosna, świerk, ale także dąb oraz modrzew ze względu na ich trwałość. Mimo oryginalnego wyglądu drewniana elewacja wymaga dużo więcej uwagi pod względem pielęgnacyjnym. Aby służyła przez długie lata, musi być regularnie impregnowana, co uodporni ją na niekorzystne warunki pogodowe. Taki rodzaj elewacji sprawdzi się także w nowoczesnym budownictwie, jeśli zostanie skomponowane z metalem lub kamieniem.

Płytki elewacyjne

Jednym z najczęściej stosowanych materiałów w tej grupie jest klinkier. Tego typu płytki z wyglądu przypominają cegłę. Występują w wielu odcieniach, więc dają duże możliwości aranżacyjne. Ponadto nie wymagają konserwacji i charakteryzują się dużą wytrzymałością na promieniowanie UV. Niemnie jednak ich układanie najlepiej powierzyć fachowcom na przykład z firmy budowlanej Makst-Bud, mającej siedzibę w Łoponiu. Dzięki temu unikniemy błędów, które wpłyną niekorzystnie na trwałość elewacji. Podobnie mocny materiał to płytki wykonane z naturalnego kamienia, jednak ze względu na och wysoką cenę zazwyczaj montowane są tylko na części elewacji. Szczególnie w domach typu skandynawskiego wyglądają dobrze w połączeniu z tynkiem. Można je z powodzeniem zastąpić kafelkami betonowymi, które idealnie imitują kamienie takie jak: piaskowiec, granit lub trawertyn.

Opracowanie:
Łopoń 98
tel. 668 277 676
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz