Artykuł sponsorowany

Jakie warunki musi spełnić dom w standardzie WT 2021?

Jakie warunki musi spełnić dom w standardzie WT 2021?

Od 2021 roku obowiązują znowelizowane przepisy dotyczące warunków ochrony cieplnej, które muszą być spełnione przez nowo wybudowane budynki gospodarcze, komercyjne, publiczne oraz mieszkalne. Dotyczy to również domów jednorodzinnych, wcześniej stawianych według norm WT 2017. Na co zatem szczególnie muszą zwracać uwagę inwestorzy, a także zatrudnieni przez nich wykonawcy i architekci?

Czym jest standard WT 2021?

Standard WT 2021 to zbiór warunków technicznych dotyczących ochrony cieplnej nowo wybudowanych budynków. Przepisy w nim zawarte obowiązują od 2021 roku przez kolejne pięć lat, narzucając na inwestorów konieczność stosowania takich technologii budowlanych i rozwiązań projektowych, by domy jednorodzinne wyróżniały się niskim współczynnikiem zużycia energii na poziomie do 70 kWh/m2 na rok.

W porównaniu z normami WT 2017 nowy standard WT 2021 wymaga, by domy jednorodzinne zużywały 20% mniej energii, a także, aby emitowały o 20% mniej dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto znowelizowane przepisy zachęcają inwestorów do korzystania ze źródeł energii odnawialnej. Przypomnieć należy, iż w całej Unii Europejskiej i Polsce działa wiele programów wspierających inwestorów chcących stawiać na fotowoltaikę czy też pompy ciepła. Przykładem jest ministerialny program Czyste Powietrze.

Jakie zmiany przyniósł standard WT 2021?

Przedstawiając szczegółowe zmiany znowelizowanych przepisów, standard WT 2021 wiąże się przede wszystkim z:

  • wprowadzeniem maksymalnych wartości zużycia energii pierwotnej: EP < 70 kWh/(m²rok),
  • obniżeniem współczynnika przenikania ciepła U dla ścian do wartości 0,20 W/m²K ,
  • obniżeniem współczynnika przenikania ciepła U dla dachów i stropodachów do wartości 0,15 W/m²K ,
  • wyznaczeniem maksymalnego współczynnika U dla stolarki na poziomie 0,90 (okna w ścianach) oraz 1,1 (okna połaciowe) i 1,3 (drzwi zewnętrzne),
  • obniżeniem współczynnika przenikania ciepła U dla podłóg na gruncie do wartości 0,30 W/m²K.

Inwestorzy budujący domy muszą zatem wraz z wykonawcami i projektantami wyznaczać takie technologie budowlane, wykończeniowe oraz izolacyjne, aby maksymalnie ograniczyć straty ciepła i wykorzystywać do produkcji energii odnawialne źródła. Szczególnie ważne jest stosowanie grubszych izolacji na dachach, ścianach i podłogach, a także wykorzystywanie energooszczędnej stolarki okienno-drzwiowej. O szczegóły warto pytać wykonawców z takich firm budowlanych jak GUT-BUD, która dystrybuuje również materiały izolacyjne dla domów.

Kto musi przestrzegać standardów WT 2021?

Jak już wspomniano, standard WT 2021 tyczy się wszystkich gałęzi budownictwa. Jeśli chodzi zaś o inwestycje domów jednorodzinnych, na wprowadzane zmiany muszą uważać zarówno inwestorzy, którzy otrzymali pozwolenie na budowę w 2021 lub później, jak i właściciele domów przekazanych do modernizacji lub rozbudowy.

Warto dodać, że przepisy WT 2021 są korzystne dla właścicieli domów. Mimo wyższych kosztów budowy będą mogli się oni cieszyć wyraźnie obniżonymi rachunkami eksploatacyjnymi przy znacznie wyższym komforcie cieplnym pomieszczeń. 

Opracowanie:
Podolszyn, Polna 160
tel. 606 663 308
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz