Materiał Partnera

Remont dachu - co się najczęściej psuje? Na co warto zwrócić uwagę?

Remont dachu - co się najczęściej psuje? Na co warto zwrócić uwagę?

Każdy dach wymaga raz na jakiś czas remontu - codziennie działają na niego chociażby różne czynniki atmosferyczne, które po wielu latach zostawią ślad nawet na trwałym pokryciu dachowym. Regularna naprawa mniejszych uszkodzeń pozwoli zadbać o dach i ochronić go przed większymi zniszczeniami i kosztownymi naprawami. Zobacz, jakie są najczęstsze problemy z dachem i co warto systematycznie kontrolować, aby o niego zadbać i nie dopuścić do rozległych uszkodzeń.

Więźba dachowa

Więźba dachowa jest konstrukcją, na której opiera się praktycznie cały dach. Do najczęstszych problemów tego elementu dachu można zaliczyć uszkodzenia przez pleśń, grzyby i owady oraz nadmierne ugięcie się krokwi.

W budownictwie jednorodzinnym więźba jest najczęściej wykonana z drewna. Niestety ten materiał źle reaguje na wilgoć, co zwykle skutkuje pojawieniem się pleśni lub grzybów, a także niektórych owadów niszczących drewno. Z pomocą może przyjść wtedy mykolog - specjalista od grzybów domowych.

Nadmierne ugięcie sie krokwi może być spowodowane ułożeniem zbyt ciężkiego pokrycia lub wadami elementów więźby. W obu przypadkach dach powinien obejrzeć specjalista - samodzielnie lepiej nie wykonywać zmian w konstrukcji. W tym przypadku naprawa polega zwykle na wzmocnieniu osłabionego elementu.


Nieszczelności i wymiana uszkodzonych elementów

Jeśli dach zaczyna przeciekać, koniecznie należy sprawdzić jego poszczególne elementy. W pierwszej kolejności należy się upewnić, czy zostały dobrze zrobione obróbki blacharskie. Niektóre rzeczy, takie jak kosze dachowe, przejścia kominów przez dach, osadzenia okien dachowych bywają wykonane niestarannie, co powoduje nieszczelności.

Nieszczelności powstają również w samym pokryciu dachowym. Przyczyną uszkodzeń mogą być czynniki atmosferyczne - silny wiatr, mróz, obsuwający się śnieg lub czynnik ludzki - na przykład chodzenie po dachu.

Remont dachu będzie wówczas polegał na usunięciu pojedyńczego elementu. Najłatwiej jest naprawić pokrycia z dachówki (wystarczy wymieć uszkodzoną dachówkę) oraz pokrycia bitumiczne - nieszczelności uzupełnia się specjalistycznymi powłokami.

Profesjonalna naprawa dachów

Zarówno remont dachu, jak i krycie dachu, powinna wykonać profesjonalna firma dekarska, taka jak Rysz-Dach Ryszard Kruszyna. Jak widać, zarówno przy montażu dachu i jego remoncie, niezbędna jest wiedza, doświadczenie i precyzja w wykonaniu, które mogą zapewnić jedynie profesjonaliści. Firma działa na terenie całego województwa wielkopolskiego, oferując najlepsze ceny w całej okolicy.

Opracowanie:
Rosocha 8
tel. 724 412 470
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz