Artykuł sponsorowany

Pokrycia dachowe – wizytówka każdego budynku

Pokrycia dachowe – wizytówka każdego budynku

Przy budowie domu bardzo ważną rolę odgrywa wybór pokrycia dachowego. Jako że dach jest najbardziej wyeksponowaną częścią budynku, sprawy związane z jego estetyką potrafią przysporzyć o prawdziwy zawrót głowy. Podobnie rzecz się ma w kwestii technologii jego montażu. Stosować pełne deskowanie czy nie? W budownictwie trudno jest o złote środki, zatem każde z rozwiązań będzie niosło za sobą plusy i minusy.

Deskować czy nie deskować?

Bywało, że kwestia ta potrafiła rozpętać prawdziwą burzę. Jednakże jeżeli przyjrzeć się jej na chłodno, okazuje się, że zarówno jej przeciwnicy, jak i zwolennicy mają swoje racje. Deskowanie połaci dachowej przede wszystkim ma wpływ na usztywnienie konstrukcji więźby. Przyczynia się również do kwestii związanych z wytłumieniem hałasu, szczególnie przy pokryciach wykonanych ze stali. Za największą zaletę takiego rozwiązania uważa się skuteczne powstrzymywanie zasiedlania się na połaci dzikich zwierząt, do których w pierwszej kolejności należy zaliczyć kunę. To małe, urocze zwierzątko bardzo często potrafi wyrządzić ogromne szkody, a w skrajnych przypadkach zdarzają się kompletne wymiany pokryć dachowych. Odeskowanie dachu nie stanowi również wyzwania dla profesjonalnych firm dekarskich takich jak DelfinDach. Zatem rozwiązanie oparte na pełnym deskowaniu, papie i siatkach służących zabezpieczenia okapu, należy uznać za pewne i trwałe. Nie będzie to jednak rozwiązanie tanie.

Dachy, na których warstwę wstępnego krycia stanowi membrana dachowa, są oczywiście ekonomiczniejsze w budowie. Jest to również rozwiązanie nowocześniejsze. Folia dachowa, w przeciwieństwie do papy jest całkowicie paroprzepuszczalna. Dla inwestora oznacza to, że wszystkie skropliny zostaną wyrzucone poza połać. Dzięki temu można uniknąć problemów związanych z przemakaniem i gniciem elementów drewnianych konstrukcji. Zastosowanie membrany wymusza natychmiastowe założenie pokrycia. Żadna z membran narażona na promieniowanie UV, nie wytrzyma dłużej niż sześć miesięcy. Membrana nie stanowi również żadnej przeszkody dla dzikich zwierząt.

Dachówka czy blacha?

W tym wypadku również wyznacznikiem jest ekonomia. Za najlepsze dachówki ceramiczne, szczególnie modne w ostatnim czasie dachówki płaskie, przyjdzie inwestorowi zapłacić kilkukrotnie więcej niż za klasyczne blachodachówki. Montaż dachówek płaskich również jest droższy. Oczywiście design ma swoją cenę. Należy jedynie podkreślić, iż proces produkcyjny dachówek płaskich nie różni się prawie niczym od procesu wypału klasycznych dachówek. Zmienia się jedynie kształt kaset wypalających. Dachówki płaskie są po prostu wyżej wyceniane już u producenta.

Najtańszym rozwiązaniem są blachy dachówkowe. Pomimo stosowania przez producentów coraz nowocześniejszych powłok ochronnych ich największym minusem jest generowany hałas. Wyjście z problemu mogą stanowić coraz popularniejsze ostatnio dachówki betonowe. Poza nieco mniejszą trwałością kolorystyczną nie ustępują dachówkom ceramicznym w żadnym aspekcie. Są również zauważalnie tańsze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz