Artykuł sponsorowany

Rehabilitacja po uszkodzeniu ACL

Rehabilitacja po uszkodzeniu ACL

Mówią, że sport to zdrowie. Niektórzy dodają: ale nie profesjonalny. I jest w tym dużo prawdy. Rekreacyjne uprawianie sportów z reguły pomaga w zachowaniu dobrej kondycji, wzmacnia odporność i skutkuje dobrym samopoczuciem, jednak sporty wyczynowe nie wpływają już tak korzystnie na ludzki organizm. Głównym celem staje się zdobycie określonego wyniku czy pobicie rekordu, a o zdrowiu sportowców się zapomina. To bardzo często prowadzi do różnego rodzaju kontuzji.

ACL – co to takiego?

Staw kolanowy jest bardzo często narażony na kontuzję. Do bardziej niebezpiecznych urazów należą naderwania lub całkowite zerwania mięśni czy więzadeł. Jednym z nich jest więzadło krzyżowe przednie (inaczej ACL – anterior cruciate ligemant). Na jego kontuzję są szczególnie narażone osoby uprawiające piłkę nożną, koszykówkę lub narciarstwo. Funkcją więzadła krzyżowego przedniego jest zapobieganie przemieszczaniu się piszczeli do przodu i rotacji kości piszczelowej względem udowej. Jego zadaniem jest również ograniczanie nadmiernego zgięcia i wyprostu stawu kolanowego.

Jak wyleczyć kontuzję ACL?

Do najczęstszych mechanizmów uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego należą mechanizm rotacyjny (wywołany przez nagły skręt tułowia) i przeprostny (spowodowany uderzeniem w piszczel przy wyprostowanym kolanie). W przypadku kontuzji ACL najczęściej jest konieczna interwencja lekarza, który decyduje o dalszym postępowaniu. Z reguły jest nim rekonstrukcja więzadła bądź leczenie zachowawcze, jeśli występują jakieś przeciwwskazania do zabiegu. Celem rekonstrukcji jest odtworzenie więzadła i przywrócenie odpowiedniej stabilności stawu w pełnym zakresie ruchu. Leczenie zachowawcze natomiast zakłada pracę nad wzmocnieniem siły mięśni oraz poprawieniem stabilizacji mięśniowej
i koordynacji nerwowo-mięśniowej.

Przygotowanie do rekonstrukcji więzadła

Przed rekonstrukcją ACL koniecznie jest odpowiednie przygotowanie zarówno stawu kolanowego, jak i samego pacjenta. Może to trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. W celu przygotowania przeprowadza się rehabilitację sportową, której zadaniem jest:

  • wzmocnienie mięśni kończyny dolnej,
  • pozbycie się stanu zapalnego i obrzęku,
  • przywrócenie maksymalnej ruchomości w stanie kolanowym.

Jest to również czas na naukę chodzenia o kulach oraz ustalanie, jak będzie przebiegać rehabilitacja po zabiegu.

Zdrowie to jedna z najważniejszych kwestii w życiu, dlatego warto powierzyć opiekę nad nim specjalistom. Fizjomotus to prywatny gabinet rehabilitacyjny znajdujący się w Krakowie. Pracują tam profesjonalni fizjoterapeuci, którzy poprzez indywidualne podejście do pacjentów dbają o skuteczność i trwałość efektów przeprowadzanych rehabilitacji. Pomagają oni w leczeniu wielu schorzeń i kontuzji. W ich ofercie znajduje się również rehabilitacja sportowa, która umożliwia powrót do aktywności fizycznej po uszkodzeniach mięśni
i więzadeł.

Nie należy bagatelizować sygnałów wskazujących na kontuzję ACL, takich jak obrzęk, silny ból w momencie urazu czy uczucie niepewności kolana. Odpowiedzialne podejście do problemu daje większą gwarancję powrotu do sprawności fizycznej. Natomiast zaniedbanie kontuzji może prowadzić do poważnych komplikacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz