Artykuł sponsorowany

Chiropraktyka – tajemnice zawodu

Chiropraktyka – tajemnice zawodu

Medycyna to szeroka dziedzina, mająca na celu przywracanie sprawności organizmu i usuwanie jego dysfunkcji. Zarówno w medycynie konwencjonalnej, jak i niekonwencjonalnej od czasu do czasu spotykamy się z terminem, którego znaczenie jest dla nas tajemnicą. Takim terminem jest chiropraktyka.

Chiropraktyka czyli kręgarstwo

Pojęcie chiropraktyki nie jest zbyt popularne wśród pacjentów, jednak tę specyficzną dziedzinę wielu z nas zna pod nazwą kręgarstwa. Nazewnictwo jest tu o tyle istotne, że pierwsze pojęcie jest bardziej profesjonalne i mniej kojarzy się z tajemniczymi praktykami uprawianymi w prywatnych gabinetach. Ta specyficzna dziedzina medycyny niekonwencjonalnej zajmuje się leczeniem i zapobieganiem dysfunkcjom narządu ruchu ze szczególnym uwzględnieniem kręgosłupa. To również cecha odróżniająca chiropraktykę od kręgarstwa, bowiem jej zakres jest szerszy i obejmuje również inne elementy układu. Praca chiropraktyka sprowadza się do stosowania specjalnych technik manualnych, które mają na celu manipulowanie poszczególnymi elementami układu kostno-stawowego, w tym także kręgami kręgosłupa, który – według hipotez wysuwanych przez pierwszych praktyków – może wpływać na ogólne zdrowie organizmu poprzez system nerwowy.

Skuteczność zabiegów chiropraktycznych

Medycyna niekonwencjonalna wciąż budzi wiele wątpliwości zarówno wśród pacjentów, jak i w środowisku medycznym. Dotyczy to również chiropraktyki, dlatego przed pójściem do gabinetu warto wiedzieć, jakie efekty przynoszą zabiegi i jakie istnieją zagrożenia z ich strony. O uznaniu tej formy rehabilitacji przez świat medyczny może świadczyć fakt, że programy edukacyjne dla chiropraktyków nadzoruje i zatwierdza sama Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO). Kręgarstwo znajduje dziś duże uznanie, a do terapeuty z dobrą znajomością technik kierują pacjentów sami lekarze. Nie można tu wprawdzie mówić o wyjątkowej przewadze chiropraktyki nad innymi metodami terapeutycznymi, jednak nie przynosi też ona gorszych efektów, dzięki czemu jest porównywalna z innymi formami rehabilitacji. Zaletą technik manualnych jest z pewnością ich niski koszt, bowiem terapia nie wymaga stosowania kosztownych urządzeń i przyrządów rehabilitacyjnych, a jedynym narzędziem są ręce.

Techniki chiropraktyczne

Praca manualna mająca na celu poprawę funkcjonowania układu ruchu nie jest żadnym przypadkowym masażem, ale opiera się na starannie opracowanych technikach, mających na celu osiągniecie określonych efektów. W praktyce Nat-Med Stanisław Nawrot i inne tego typu gabinety stosują techniki Pierce’a, Coxa, elementy klawiterapii oraz masaż japoński shiatsu i Yumeiho. Chociaż sama chiropraktyka narodziła się dopiero pod koniec XIX wieku, niektóre z tych metod mają znacznie starsze korzenie i wywodzą się ze starożytnej medycyny Wschodu do dzisiaj cenionej za jej nieinwazyjność i skuteczność. Cechą, która wyróżnia stosowane obecnie techniki chiropraktyczne, jest zdecydowanie większa łagodność i delikatność, bardziej przypominająca masaż relaksujący niż znane z ustnych przekazów bolesne przestawianie kości i kręgów. Biorąc pod uwagę efektywność i ograniczoną, porównywalną z tradycyjnymi metodami, ilość skutków ubocznych, chiropraktyka jest doskonałą alternatywą dla rehabilitacji medycznej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz