Artykuł sponsorowany

Regulatory temperatury w pomieszczeniu - komfort termiczny pod kontrolą

Regulatory temperatury w pomieszczeniu - komfort termiczny pod kontrolą

Możliwość regulowania, kontroli i zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu to wbrew pozorom dość istotna kwestia. Wynika to z faktu, że komfort termiczny ma ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie osób przebywających w danym pomieszczeniu, a dodatkowo właściwy dobór temperatury rzutuje na wydajne i ekonomiczne funkcjonowanie instalacji grzewczej. Dlatego też użytkując systemy grzewcze oparte na piecach, kotłach lub pompach ciepła warto zainwestować w regulator temperatury pomieszczeń.

Dlaczego warto posiadać regulator temperatury w pomieszczeniu

Jak sama nazwa wskazuje regulator temperatury to urządzenie lub system urządzeń, służący do kontroli i regulowania temperatury, obliczający różnicę między wartością zadaną, a temperaturą zmierzoną wewnątrz. Dodatkowo dobór właściwego sytemu regulującego temperaturę w pomieszczeniu, oprócz zapewnienia komfortu termicznego, wpływa również na efektywne gospodarowanie energią cieplną, umożliwiając zużywanie energii wyłącznie dostosowanej do aktualnych potrzeb (ogranicza się marnowanie energii). Nie bez znaczenia jest również fakt, że urządzenia tego typu w pozytywny sposób wypływają na stan środowiska naturalnego (regulowana, inteligentna, wydajna i oszczędna instalacja grzewcza, dostosowana do preferencji użytkowników, oznacza mniejsze zużycie opału). Oczywiście biorąc pod uwagę dość rozbudowaną ofertę tego typu urządzeń, w poszukiwaniu odpowiedniego osprzętu warto udać się do specjalistów prowadzących sprzedaż systemów i osprzętu grzewczego, takich jak firma Term-Gaz  Jan Chrobak.  

Urządzenie o wielu obliczach

Regulatory temperatury do dość duża grupa produktów, których dobór w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju istniejącej w naszym domu instalacji grzewczej. Warto jednak pamiętać, że wybierając regulator temperatury w pomieszczeniu mamy do wyboru przede wszystkim:

  • regulatory pokojowe – które dostosowują tryb swojej pracy tylko do temperatury panującej wewnątrz pomieszczenia reprezentatywnego. Urządzenia tego typu można dodatkowo podzielić na regulatory pokojowe bezprzewodowe (łączą się z kotłem radiowo i nie wymagają instalacji przewodowej) lub przewodowe (montowane na stałe, a komunikację pomiędzy termostatem a kotłem zapewnia okablowanie kładzione podobnie jak instalacja elektryczna),

  • regulatory pogodowe - mogące pracować w dwóch trybach – w oparciu o pomiar tylko temperatury zewnętrznej oraz na podstawie analizy temperatury zewnętrznej oraz wewnętrznej (tryb mieszany).

Decydując się na zakup systemów regulacji temperatury w pomieszczeniach nie należy również bagatelizować kwestii ich prawidłowego umiejscowienia i montażu. Trzeba bowiem pamiętać, że aby urządzenia tego typu działały prawidłowo powinny być zamontowane na wysokości około 1,5 m nad podłogą, na ścianie wewnętrznej, w miejscu, w którym nie będą narażone na działanie promieni słonecznych, z dala od urządzeń emitujących ciepło takich jak kominek, grzejnik, piekarnik, a nawet lodówka czy żarówki. Dodatkowo regulator nie może być zabudowany czy znajdować się w ciasnej wnęce, gdyż powietrze wokół urządzenia powinno móc swobodnie cyrkulować.

Wybór odpowiedniego rodzaju urządzenia regulującego temperaturę w pomieszczeniach powinien być przemyślany. Niemniej jednak jest to niewątpliwie opłacalna inwestycja, której główną zaletą jest pomoc w osigąnięciu komfortowej temperatury powietrza przy jak najmniejszym zużyciu energii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz